تاریخچه‌ انجمن‌های علمی در ایران

communities_478.jpg

 تاريخچه تشكيل انجمنهاي علمي در ايران با تشكيل ”جمعيت فيزيك و شيمي ايران“ در سال ۱۳۱۰ هجري شمسي با اجتماع تعداد كمي از فيزيكدانان كشور در آزمايشگاه فيزيك دانشكده علوم دانشسراي عالي آغاز شد. اما ديري نگذشت كه به علت نبود ارتباطي منسجم و تعريف شده بين اعضاء، فعاليت اين انجمن متوقف شد.

در حدود سال ۱۳۲۰ ”كانون مهندسين ايران“، ”مجمع وكلاي دادگستري“ و ”انجمن مامايي ايران“ نيز فعاليت خود را آغاز كردند. در دهه ۱۳۳۰، ”انجمن پزشكي“ فعاليت خود را شروع و در سال ۱۳۴۰ به انتشار نشريات مختلف گروههاي پزشكي اقدام كرد.

در اين دوره، كه دوره اول فعاليت انجمن‌هاي علمي ايران ناميده مي‌شود، گروههاي كشاورزي، علوم پايه و علوم انساني فعاليت چشمگيري نداشتند. البته در اين دوره، محفل‌هاي خصوصي و غيررسمي از استادان و دانشوران نيز تشكيل شد.

دوره‌ دوم فعاليت انجمنهاي علمي سالهاي ۱۳۴۰ تا ۱۳۷۰ را در بر مي‌گيرد. در اين دوره نقش وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در تشكيل انجمنهاي علمي محسوس بود. در واقع بيشتر انجمنهاي علمي با كمك اين وزارتخانه تشكيل شدند. اين امر نتيجه آگاهي از نقش انجمنها در پيشبرد علم بود. شكل‌گيري انجمنهايي مانند ”انجمن رياضي“، ”انجمن مديريت“، ”انجمن حسابداري“ و ”انجمن روانشناسي“ با كمك وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در آن سالها و تصويب طرح تشكيل انجمنهاي علمي از سوي شوراي هماهنگي دانشگاهها، جلوه‌هاي بارز آن رويكرد است.

به اين ترتيب تا سال ۱۳۵۷، تعداد ۷۸ انجمن علمي در گروههاي علوم پزشكي، علوم پايه، كشاورزي، فني و مهندسي و علوم انساني فعاليت خود را آغاز كردند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*