روایت وزارت بهداشت از رقابت با بخش خصوصی در کلینیک‌های ویژه

هر که می‌خواهد دلیل ورشکستگی توامان بیمه‌ها و بخش خصوصی خدمات سرپایی درمان (مطب‌ها) را بداند، این مصاحبه را به‌دقت بخواند:

– قبل از اجرای طرح تحول سلامت، ۸۰ درصد خدمات بستری برعهده بخش دولتی بود و ۲۰ درصد آن را بخش خصوصی انجام می‌داد، بنابراین در هزینه‌ها و درآمدهای بیمارستان‌های دولتی تاثیر منفی ایجاد می‌شد

– در نظر داشتیم برای پزشکانی که به صورت تمام وقت جغرافیایی فعالیت می‌کنند، فضای کار ایجاد شود

احداث کلینیک‌های ویژه با نگاه درآمدزایی از راه رقابت با بخش خصوصی با ترفند ارزان‌فروشی آغاز شد؛ ولی از آن‌جا که تاوان این ارزان‌فروشی را باید بیمه‌ها می‌دادند، در نهایت هم بیمه‌ها ورشکست شدند، هم بخش خصوصی خدمات سرپایی درمان (مطب‌ها) و هم پزشکان متخصص شاغل در این کلینیک‌های ویژه که مطالبات چندین ماه‌ خود را دریافت نکرده‌اند. تا جایی که در نهایت و پس از سه سال بی‌توجهی به نظرات کارشناسان نظام سلامت، در هفته گذشته معاون درمان وزارت بهداشت اعلام کرد رعایت نظام ارجاع برای خدمات کلینیک ویژه الزامی خواهد شد. این مصاحبه را به‌دقت بخوانید تا با عمق نگاه اقتصادی وزارت بهداشت و سیاستگذارانش آشنا شوید:

مشاور معاون درمان در امور بیماری‌ها وزارت بهداشت خبر داد:

پیشرفت ۹۰ درصدی ساخت کلینیک‌های ویژه در کشور

مشاور معاون درمان در امور بیماری‌ها وزارت بهداشت با بیان اینکه یکی از برنامه‌های طرح تحول سلامت افزایش سهم بخش دولتی در بخش خدمات سرپایی است، گفت: قبل از طرح تحول سلامت، ۸۰ درصد ویزیت سرپایی برعهده خصوصی بود که ساخت کلینیک‌های ویژه این نقص را برای بخش دولتی حل کرد.

دکتر جمشید کرمانچی در گفت و گو با وبدا، درخصوص کلینیک‌های ویژه گفت: توسعه زیرساخت‌ها یکی از برنامه‌های طرح تحول سلامت است و بخش قابل توجهی از آن به پوشش خدمات سرپایی مربوط می‌شود.

وی افزود: قبل از اجرای طرح تحول سلامت، ۸۰ درصد خدمات بستری برعهده بخش دولتی بود و ۲۰ درصد آن را بخش خصوصی انجام می‌داد، یعنی ۸۰ درصد ویزیت سرپایی برعهده بخش خصوصی بود و از آنجا که بخش اعظم ورود بیمار به نظام سلامت، از طریق بخش سرپایی صورت می‌گیرد، لذا بخش خصوصی و غیردولتی انتخاب کننده این موضوع بود، بنابراین در هزینه‌ها و درآمدهای بیمارستان‌های دولتی تاثیر منفی ایجاد می‌شد.

مشاور معاون درمان در امور بیماری‌ها وزارت بهداشت با بیان اینکه یکی از برنامه‌های طرح تحول سلامت افزایش سهم بخش دولتی در بخش خدمات سرپایی است، خاطرنشان کرد: برای افزایش سهم دولت در بخش سرپایی، نیاز به ایجاد زیرساخت بود که ساخت کلینیک‌های ویژه یکی از این زیرساخت‌ها محسوب می‌شود تا پزشکان و متخصصان بخش دولتی به ویزیت بیماران بپردازند.

وی ادامه داد: برای ویزیت مردم در بخش سرپایی، زیرساخت‌های مناسبی در قالب کلینیک‌های ویژه تدارک دیده شد تا در فضاهای مرتب و سازمان یافته‌ای خدمات سرپایی به مردم ارائه شود، اما گذشته از اینها، ساخت کلینیک‌های ویژه با هدف تجمیع خدمات سرپایی در یک مرکز نیز پیش رفت، یعنی در کلینیک‌های ویژه انواع خدمات سرپایی، اعم از ویزیت، انجام آزمایشات، خدمات پاراکلینیکی و توانبخشی را ارائه خواهد داد.

دکتر کرمانچی بیان کرد: هدف سوم از ایجاد کلینیک‌های ویژه این بود که در نظر داشتیم برای پزشکانی که به صورت تمام وقت جغرافیایی فعالیت می‌کنند، فضای کار ایجاد شود، لذا با ساخت کلینیک‌های ویژه پزشکان ۲k که باید فقط در بخش دولتی کار کنند، می‌توانند در مطب‌ها و بخش‌های آن مشغول به فعالیت شوند و دیگر نیازی نیست در بخش خصوصی یا مطب‌های شخصی فعالیت کنند.

مشاور معاون درمان در امور بیماری‌ها وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ساخت این کلینیک‌ها برحسب نیازسنجی و ظرفیت مطب‌های موجود در کشور صورت گرفته است، تصریح کرد: علاوه براینها، برای ساخت کلینیک‌های ویژه، جمعیت و بیمارپذیری در هر نقطه از کشور نیز مدنظر قرار گرفت و بعداز آن نیز ویژگی‌های هر شهر، استان یا منطقه توانست متولیان امر را در تصمیم‌گیری یاری کند تا به تعداد مورد نیاز در هر نقطه از کشور، کلینیک‌های ویژه ساخته شده و برای بهره برداری در اختیار مردم قرار بگیرد.

وی گفت: بعداز طراحی برنامه و نیازسنجی‌ها، با دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، تفاهم‌نامه‌ای به امضا رسید و آنها متعهد شدند در قبال تامین زمین، تجهیزات و نیروی انسانی، کلینیک‌های ویژه با هزینه وزارت بهداشت در شهر و استان شان ساخته شود.

دکتر کرمانچی با بیان اینکه برنامه ساخت کلینیک‌های ویژه از سال ۹۳ آغاز شده و تاکنون ادامه دارد، اظهار داشت: مجموعا ۲۵۰ کلینیک ویژه در دستور کار قرار دارد که در حال حاضر ۱۳۰ کلینیک به بهره‌برداری رسیده و ۷۰ کلینیک نیز تا پایان سال تکمیل خواهد شد.

وی درخصوص پیشرفت فیزیکی ساخت کلینیک‌ها گفت: در حال حاضر، روند فیزیکی ساخت این کلینیک‌ها در کشور، با پیشرفت ۹۰ درصدی روبرو است.

وی با اشاره به اینکه عملیات ساخت ۲۵۰ کلینیک ویژه در ۲۱۰ شهرستان در کشور برنامه‌ریزی شده است، افزود: در بسیاری از شهرها، کلینیک‌های ویژه در فضای بیمارستان‌ها برای ارائه خدمات سرپایی ساخته شده و در برخی نقاط نیز زمین جداگانه‌ای برای این منظور تدارک دیده شده است.

دکتر کرمانچی گفت: هدف نهایی ما این است که مردم با مراجعه به کلینیک‌های ویژه دسترسی بهتری به خدمات سرپایی داشته و مجموع خدمات سرپایی را دریافت کنند و چنانچه نیاز بود به بیمارستان ارجاع داده شوند.

مشاور معاون درمان در امور بیماری‌ها وزارت بهداشت درخصوص ارائه خدمات بیماران خاص و صعب العلاج در کلینیک‌های ویژه توضیح داد: یکی از پیش‌بینی‌های ما در کلینیک‌های ویژه، این است که خدمات سرپایی برخی بیماران خاص و صعب العلاج نیز در این کلینیک‌ها ارائه شود.

 

(Visited 46 times, 1 visits today)

درباره‌ Iranian Society General Physicians

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*