دکتر رهنما: پزشک عمومی دروازه‌بان نظام سلامت است

­

عضو هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی ایران با بیان این‌که پزشکان عمومی سطح اول نظام سلامت کشور و خط مقدم درمان هستند، گفت: بیماران باید از مجرای طب عمومی وارد نظام سلامت شوند. یکی از معیارهای جامعیت و قوت نظام سلامت، نقش پزشک عمومی به‌عنوان دروازه‌بان این نظام است و مقالات متعددی بر لزوم وجود دروازه‌بان در نظام‌های سلامت ملی تاکید دارد.

 دکتر فربد رهنمای چیت‌ساز در گفت‌وگو با ستاد خبری همایش علمی جامع پزشکان عمومی افزود: در کشورهایی که نظام سلامت کارآمد و جامعی دارند، نظام ارجاع برقرار است و پزشک عمومی یا پزشک خانواده و در بعضی کشورها علاوه بر این دو، متخصص داخلی و اطفال نیز نقش دروازه‌بان نظام سلامت را ایفا می‌کنند. حال آن‌که این واژه در نظام سلامت کشور ما چندان شنیده نمی‌شود و علی‌رغم الزام قانونی وزارت بهداشت به راه‌اندازی سراسری پزشک خانواده تا پایان برنامه پنجم توسعه کشور و علی‌رغم ابلاغ سیاست‌های سلامت از سوی مقام معظم رهبری، هنوز نظام ارجاع راه‌اندازی نشده و نقش دروازه‌بانی طب عمومی نادیده گرفته شده است.

وی با اشاره به این‌که در سال‌های قبل تلاش وزارت بهداشت برای اجرای نسخه ناکامل و غیرعملی ۰۲ پزشک خانواده شهری موجب واکنش منفی جامعه پزشکی شد، گفت: اکنون به‌ویژه پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت شاهد این هستیم که بیمار بدون مراجعه به سطح یک مستقیماً با سطح دو و یا سوم درمان یعنی بخش‌های تخصصی و بستری روبه‌رو می‌شود که این خود از یک‌سو بودجه سلامت را می‌بلعد و موجب افزایش سرسام‌آور سرانه سلامت، هزینه‌کرد غیرضروری و در نهایت شکنندگی نظام سلامت می‌شود و از سوی دیگر نارضایتی شغلی پزشکان عمومی را در پی می‌آورد.

عضو هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی ایران در ادامه به تکثر شغلی پزشکان عمومی اشاره کرد و گفت: پزشکان عمومی در بخش‌های مختلفی چون مطب‌ها و درمانگاه‌های خصوصی، برنامه پزشک خانواده روستایی و شهری، اورژانس‌های بیمارستانی، کلینیک‌های پوست و زیبایی، مراکز درمان سوءمصرف مواد، طب سنتی و مکمل و… فعالیت دارند و هر گروه از این همکاران نیز مسایل گوناگون شغلی و صنفی دارند و علی‌رغم وجود مشکلات متعدد، بار اصلی درمان هموطنان‌مان را به‌دوش می‌کشند که از مرکز مدیریت آمار و فن‌آوری اطلاعات وزارت بهداشت درخواست می‌کنم با توجه به وظیفه ذاتی این معاونت، آمار دقیق پزشکان عمومی شاغل در کشور را ارایه دهد.

رهنما در پایان درباره همایش ملی پزشکان عمومی گفت: امیدواریم این همایش در راستای ارتقای سطح علمی و توانمندسازی حرفه‌ای پزشکان عمومی، بر جایگاه برجسته و ممتاز پزشکان عمومی در نظام سلامت کشور بیافزاید.

گفتنی است دومین همایش علمی جامع انجمن پزشکان عمومی ایران با رویکرد توانمندسازی علمی و حرفه‌ای طب عمومی روزهای اول تا سوم بهمن در مرکز همایش‌های رازی تهران با حضور مسوولان نظام سلامت برگزار خواهد شد.

 

 

 

 

(Visited 995 times, 1 visits today)

درباره‌ Iranian Society General Physicians

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*