متن دستور اجرای کتاب ارزش نسبی خدمات درمانی توسط دولت

هیات وزیران در جلسه ۲/۶/۱۳۹۳ به پیشنهاد مشترک وزارت­خانه­های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت برنامه­ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور و تأیید شورای عالی بیمه سلامت کشور و به استناد بند (هـ) ماده (۳۸) قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایرانمصوب ۱۳۸۹- تصویب کرد:

  1. کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت سال ۱۳۹۳ (شامل خدمات جراحی، بیهوشی، داخلی، توانبخشی، پاراکلینیک و پارامدیکال) به شرح پیوست شماره (۱) که تأیید شده به مهر دفتر هیات دولت است، تعیین می­شود. کلیات و ارزش نسبی خدمات و مراقبت­های سلامت مندرج در کتاب مذکور از تاریخ ۱/۷/۱۳۹۳ ملاک عمل ارایه­دهندگان خدمات سلامت در بخش­های دولتی و عمومی غیردولتی و خصوصی و سازمان­های بیمه­گر پایه و تکمیلی سلامت می­باشد و هر گونه تغییر در کتاب مذکور (اعم از کلیات و ارزش نسبی خدمات مندرج در کتاب) منوط به تصمیمات شورای عالی بیمه سلامت کشور خواهد بود. تغییر در سطح و عمق خدمات فاقد پوشش بیمه پایه در کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت که با علامت (*) مشخص گردیده است منوط به تصویب شورای عالی بیمه سلامت کشور و تأیید هیات وزیران خواهد بود.

  2. میزان ریالی ضریب (کا) تعرفه خدمات سلامت بخش دولتی و عمومی غیردولتی در سال ۱۳۹۳، معادل هشتاد و هشت هزار (۸۸،۰۰۰) ریال تعیین می­شود.

  3. سقف میزات ریالی ضریب (کا) تعرفه خدمات سلامت بخش خصوصی در سال ۱۳۹۳، معادل سیصد و هشتاد هزار (۳۸۰،۰۰۰) ریال تعیین می­شود.

تبصره ۱- سقف ریالی ضریب (کا) برای خدمات سلامت که در کتاب با علامت (O) مشخص شده است، در بخش خصوصی، معادل دویست هزار (۲۰۰،۰۰۰) ریال تعیین می­شود.

تبصره ۲- ضرایب ریالی (کا) تعرفه بخش خصوصی در هر استان و شهرستان­های تابع با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و اجتماعی هر استان، به پیشنهاد سازمان نظام پزشکی به تصویب شورای عالی بیمه سلامت کشور خواهد رسید.

  1. به منظور رعایت سقف تعرفه­های خدمات تشخیصی و درمانی و ارزش­های نسبی مصوب، دستورالعمل اجرایی بسته نظارتی به شرح پیوست شماره (۲) که تأیید شده به مهر دفتر هیات دولت می­باشد، برای ارایه دهندگان خدمات سلامت در بخش دولتی، عمومی، غیردولتی، خصوصی و سازمان­های بیمه­گر پایه و تکمیلی سلامت لازم­الاجرا می­باشد.

  2. بخشنامه­ها، آیین­نامه­ها و دستورالعمل­های مرتبط با ارزش نسبی خدمات سلامت که با کلیات و ارزش نسبی خدمات سلامت مندرج در کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت سال ۱۳۹۳ مغایر می­باشند، از زمان ابلاغ این تصویب­نامه ملغی الاثر می­شوند.

  3. تعرفه ارزش ریالی ضریب (کا) برای ارایه خدمات بیمارستانی (شامل: خدمات درمانی، تشخیصی، پاراکلینیک و توانبخشی) تنها در بخش جزء حرفه­ای در مورد پزشکان درمانی و اعضای هیات علمی که به صورت تمام وقت جغرافیایی خدمت می­کنند و تعرفه ارزش ریالی ضریب (کا) در مناطق محروم تا دو برابر ارزش­های نسبی مصوب در کتاب یاد شده تعیین می­شوند.

تبصره: پزشکان درمانی و اعضای هیات علمی تمام وقت جغرافیایی به آن دسته از پزشکانی اطلاق می­شود که به صورت تمام وقت در مراکز آموزشیدرمانی و مراکز درمانی محل خدمت خود اشتغال داشته و حق انجام فعالیت انتفاعی در زمینه خدمات درمانی خارج از مراکز دانشگاه­های کشور را ندارند.

  1. بار مالی ناشی از عملیاتی شدن کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت و ضرایب ریالی (کا) در مقایسه با افزایش ضرایب ریالی حق­الزحمه موضوع مصوبه شماره (۵۲) شورای عالی بیمه سلامت کشور مورخ ۱۴/۱۲/۱۳۹۲، در سال­های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ برای سازمان­های بیمه سلامت ایران و تأمین اجتماعی نیروهای مسلح از محل صرفه­جویی مالی ناشی از اجرای طرح تحول سلامت و اعتبارات هدفمندسازی یارانه­های در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأمین و بار مالی ایجاد شده برای سازمان تأمین اجتماعی و سایر نهادهای بیمه­گر از محل منابع داخلی آن­ها تأمین می­شود.

  2. افزایش پرداخت توسط مردم ناشی از اجرای کتاب مذکور در سال جاری در بیمارستان­های دولتی، از محل اعتبارات هدفمندسازی یارانه­های در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به گونه­ای تأمین خواهد شد که مبلغ ریالی پرداختی مردم نسبت به نیمه اول سال جاری (پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت) افزایش نیابد.

اسحاق جهانگیری

معاون اول رییس جمهور

(Visited 458 times, 1 visits today)

درباره‌ Iranian Society General Physicians

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*