۱۷ میلیون حقوق برای پزشکان عمومی؟

دکتر فربد راهنمای چیت‌ساز – عضو هیات مدیره‌ی انجمن پزشکان عمومی ایران

n34

بار عمده‌ی خدمات درمانی کشور بر دوش پزشکان عمومی است. علی‌رغم درخواست‌های مکرر انجمن پزشکان عمومی ایران و تاکیدات برنامه‌‌های چهارم و پنجم توسعه برای استقرار نظام ارجاع و نهادینه شدن نقش پزشک عمومی به‌عنوان درگاه ورود به نظام سلامت، متاسفانه هنوز ساختار نظام ارجاع در بسیاری از مناطق کشور شکل نگرفته و این در حالی است که هم‌اکنون روستاها از نعمت پزشک خانواده‌ی روستایی برخوردارند و در آن‌ها پزشکان عمومی به‌عنوان درگاه ورود بیمار به نظام سلامت (Gatekeeper) خدمت می‌کنند.

کارشناس سلامت به‌جای پزشک عمومی

در پنل روز پایانی پنجمین گردهمایی شورای هماهنگی انجمن‌های پزشکان عمومی ایران دکتر سیاری، معاونت بهداشت وزارتخانه، تاکید داشت که نظام ارجاع در سراسر کشور باید نهادینه شود و پس از روستاها هم‌اکنون نوبت به جمعیت ۱۰ میلیونی حاشیه‌ی شهرها رسیده است. اما نکته‌ی شایان توجه در بیانات ایشان این بود که در طرح حاشیه‌ی شهرها نقطه‌ی تماس اولیه‌ی بیمار با نظام سلامت کارشناس سلامت خواهد بود، یعنی پرستار یا مامای آموزش‌دیده! البته باز جای شکرش باقی است که نگفت درگاه ورود به نظام سلامت (Gatekeeper) کارشناس سلامت است.

برنامه‌ی وزارت بهداشت برای حاشیه‌ی شهرها که ویرایش اول آن بهمن ۹۳ منتشر شد، در همان زمان مورد اعتراض شدید انجمن پزشکان عمومی ایران قرار گرفت اما متاسفانه مسوولان وزارتخانه پس از دو جلسه رایزنی با نمایندگان انجمن در نهایت اظهار داشتند به‌دلیل کافی نبودن تعداد پزشکان عمومی، در این طرح نمی‌توانیم آن‌ها را Gatekeeper قرار دهیم؛ همان سخنی که آقای دکتر سیاری در نشست شورای هماهنگی بیان فرمود و رییس انجمن چه محکم جواب ایشان را داد.

پزشکان عمومی که دیگر پزشک نیستند!

هفته‌ی گذشته نیز وزیر بهداشت مجدداً به پزشکان عمومی عنایت داشت و پس از صحبت‌های ایشان رسانه‌ها تیتر زدند: «پزشکان عمومی که دیگر پزشک نیستندماجرا از این قرار است که مسوولان محترم می‌فرمایند ما حقوق پزشک خانواده‌ی روستایی را به ماهی ۱۷ میلیون تومان رسانده‌ایم ولی باز هم این پست‌ها خالی است. یعنی از ۷۰ هزار پزشک عمومی داخل کشور یک نفر هم حاضر نیست آن پست ۱۷ میلیونی را پر کند! از سوی دیگر، بنا بر تفسیر مسوولان محترم، بسیاری از این ۷۰ هزار نفر به حرفه‌هایی غیر از پزشکی روی آورده‌ و فقط مهر خود را نگاه داشته‌اند و کار پزشکی نمی‌کنند.

هزار نکته‌ی باریک‌تر ز مو این‌جاست

اما در موشکافی این مساله توجه به چند نکته لازم است:

۱٫ به‌راستی اگر بپذیریم که پزشکان عمومی پس از تحمل رنج و مرارت ۷ ساله‌ی درس و کشیک و بی‌خوابی وبه اشتغال در حرفه‌ی دیگری روی آورده‌اند، آیا مسوولیت آن بر گردن چه کسی است؟ آیا خود وزارت بهداشت در گذشته با اجرای طرح‌های خلق‌الساعه و بدون برنامه‌ریزی صحیح (که به جرات می‌توان ادعا کرد در تقریباً هیچ‌یک از آن‌ها تاثیر طرح بر نیروی کار برآورد نمی‌شود) موجبات خروج این نیروی کار ارزشمند را فراهم نکرده است؟

۲٫ در حالی که مسوولان وزارت بهداشت از حقوق ۱۷ میلیونی برای پزشک خانواده‌ی روستایی سخن می‌گویند، جای این پرسش باقی است که پزشکان خانواده در چند روستا ۱۷ میلیون تومان در ماه دریافتی دارند. آیا جز این است که جز تعدادی محدود از روستاهای با ضریب محرومیت بالا، حقوق پزشکان خانواده در بسیاری از روستاها مبالغ بسیار پایین‌تری است؟

۳٫ پرداخت ۳۰ درصد از حقوق منوط به نتیجه‌ی پایش است. در اصل طرح پزشک خانواده پایش بر مبنای میزان پایبندی پزشک به دستورالعمل‌های تشخیصی و درمانی (گایدلاین‌ها) است. هر چند که از سال ۱۳۸۴ قرار بود وزارت بهداشت گایدلاین‌ها را تهیه و ابلاغ کند ولی هنوز در سال ۱۳۹۴ تعداد گایدلاین‌های ارایه شده به پزشکان بسیار اندک است و پایش توسط مسوولان بهداشت مراکز بر مبنای معیارهای سلیقه‌ای انجام می‌شود. بنابراین در همان روستای مورد نظر جناب وزیر، حدود ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان از این حقوق منوط به این است که کارشناس بهداشت مرکز تصمیم بگیرد که عملکرد این پزشک خوب است یا نه!

۴٫ آیا وزارت بهداشت برنامه‌ای برای تامین امنیت پزشکی که ۲۴ ساعته در یک مرکز پزشک خانواده در روستایی دورافتاده با بالاترین ضریب محرومیت بیتوته کرده، تدارک دیده است؟

۵٫ زمستان گذشته مسوولان وزارت می‌گفتند علی‌رغم افزایش دستمزد، هنوز ۲۰۰۰ پزشک عمومی برای مراکز پزشک خانواده کمبود داریم. در نشست شورای هماهنگی خرداد ۹۴) معاونت بهداشت این آمار را حدود ۸۰۰ نفر اعلام کرد. پس علی‌رغم تمام مشکلات فوق‌الذکر و تنها با افزایش حقوق، ظرف ۶ ماه ۱۲۰۰ پزشک عمومی پست‌های خالی را پر کرده‌اند و طی ۶ ماه ۶۰ درصد نیروی مورد نظر تامین شده است.

۶٫ انجمن پزشکان عمومی در نشست با مقام وزارت و معاونان وی تاکید داشت که مشکل پزشکان تنها پول نیست. نظرات کارشناسی و ایرادات وارده بر طرح یک به یک مطرح و تاکید شد که اگر نیروی پزشک خانواده‌ی روستایی تا کنون ریزش داشته، دلایل متعددی مطرح بوده که تنها یکی از آن‌ها کم بودن حقوق پزشکان و نپرداختن معوقات آن بوده است.

برنامه ندارید، پزشک عمومی به اندازه‌ی کافی داریم!

حال شما قضاوت کنید:

آیا در حاشیه‌ی شهرها و شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر که بیشترین مطب‌های فعال پزشکان عمومی در آن قرار دارد، وزارت بهداشت می‌تواند پایه‌های استدلال خود را برای سپردن نقش پزشک عمومی به کارشناسان به اصطلاح دوره‌دیده بر «کافی نبودن تعداد پزشکان عمومی» قرار دهد؟

این‌جاست که به‌یاد جمله‌ی کلیدی رییس انجمن پزشکان عمومی در آن نشست می‌افتیم:

«برنامه ندارید؛ پزشک عمومی به اندازه‌ی کافی داریم

(Visited 92,808 times, 1 visits today)

درباره‌ Iranian Society General Physicians

110 نظر

 1. سلام. .متاسفانه هرگز مشخص نمی شود تصمیمات آقایان در وزارتخانه بر اساس کدامین داده های و بر مبنای چه تحلیل و برنامه ای استوار است و برای همین است که بسیار سلیقه ای و خلق الساعه اند….

  • مریم نصرت ابادی

   باسلام اینجانب پزشک عمومی هستم استخدام وزارت بهداشت با ۲۰ سال سابقه کار ماهی ۲۸۰۰۰۰۰تومان حقوق می گیرم

 2. دوستان عزیز,به نظر بنده باید مستقیم به رییس جمهور نامه نوشت,دکتر هاشمی به پزشک عمومی اعتقادی نداره

  • ازنظروزارت بهداشت پزشک عمومی فوق لیسانس است واگر سواد داشت باید تخصص قبول میشد.پس بایددرهمه جهات تحقیرشود.

 3. حرفش قشنگه اما در عمل اگر ۷ میلیون هم بدید همه داوطلب هستن
  ۱۷ ت برای یک تیمه درمانی هست چرا اسم پزشک رو میزارید روش واقعا چه هدفی پشت این دروغ ها دنبال میکنید

 4. به نظر شما اگه این کاهش حقوق پزشک خانواده که طبق اصلاحیه جدید اعلام شده در خصوص معلمها بودآیا بیکار مینشستند.اصلا دولت جرات میکرد حقوق اونها رو یه شبه اینجوری کم کنه؟آیا این اصااحیه هست یا بمب هیدروژنی که تا سه ورژن قبل از خودش هم ویران کرده؟بهتره به نظر من پزشکهای همکار یه واکنش مناسب به این حرکت بدیم .چرا که اگه به این شکل پیش بریم هر سال یه مقدار کم میکنن تا برسیم به همون دریافتی ۲میلیونی سال ۹۲٫انگار آقایون حیفشون میاد پول این قشر رو بدن برا همین کمش میکنن میدن به آقایون معلمها که همیشه در حال اعتراضند.

  • چقد پرو تشریف دارین معلما همین الانش دو میلیون نمی گیرن

   • چی میگید پدر من معلمه ۳ و ۳۰۰ دریافتیشه خانم

    • همین معلمها اگه نبودن شما الان دکتر نبودی که ماهی فلان قدر بگیری حقوق یسال معلمو تو یه ماه درمیارین بازم واستون کمه،
     سیرایی ندارین که

     • من مدرسه نرفتم و خودم خوندم و پزشک شدم
      اتفاقا خیلی از معلم ها توی ایران اشتباه آموزش می دن

    • والا پدر من فرهنگی هستش اصلا ۳میلیون نمیگیره بعد این همه سابقه تازه بازنشسته شده حقوقش نزدیک ۲میلیونه

   • اولا که این شیوه حرف زدن مناسب هیچ فرد شخیصی نیست
    ثانیا بنده به شخصه معلم هایی رو میبینم که پایه حقوقشون سه میلیون تومان هست(حقشون هم هست چون پایه یه کشور بر دبیر هاش استوار هست)
    ثالثا هرسال نیم میلیون نفر در کنکور سراری شرکت میکنن که تنها ۸۰۰ نفر اونها پزشکی قبول میشن و از اونا هم تنها ۵۰۰ نفر فترق التحصیل پس بدون شک بیشترین سطح سواد و هوش رو ما بین بقیه افراد دارن
    رابعا شما فقط یه رشته به بنده نشون بده که ۱۰ سال طول تحصیلش باشه و حقوقش ۲ میلیون تومن باشه
    بیاید جای کوبیدن افرادی که ۱۰ سال از جوونیشون رو پای علم گذاشتن احترام بذاریم چه مادی چه معنوی

   • فقط میتونم به درگاه خدا برات دعا کنم که شفات بده

  • دلتون خوشه برید خدارو شکر کنید کارمندا حداقل ماهی دومیلیون میگیرن آقا بگیم یکمیلیون سالی ۱۲ میلیون میشه پس روستایی های بدبختی که درآمد سالیانشون اگرمحصول خوب باشه وآفت نزنه سالی ۲ الی ۳ میلیون دارن ومجبورن کنارش کارگری هم بکنن وقتی بچه هاشون دانشگاه میرن دولتی به زور میتونن برن اونم بازم بهشون فشار میاد خرجشونو بدن واکثرا خودشون تابستانا میرن کارگری لطفا نگید کشاورزی درآمدش خوبه که اصلا نیست اون مال مناطقیه که زمین زیاد دارن ومکانیزه کار میکنن که محدودان چون تجربه شخصی خودمه پدر خودمم یکیشونه من که دلم میخاد فقط یه کار گیر بیارم حقوقش اصلا مهم نیست

  • مادر بازنشسته من بعد ۳۰ سال کار و لیسانس ۴۰ سال پیش ادبیات زبان انگلیسی دانشگاه تهران الان حقوقش ۱٫۵ میلیونه!!!

  • آره واقعا بسیار پر رو هستید معلم ها قشر کم درآمد جامعه هستن بعد از کارگر و کارمند بعد ایقدر حسودیتون میشه به حقوق یک و هشتصد تومدن در ماهشون واقعا که

  • بنده مهندس هستم.و خودتون خوب میدونید ریاضیات سر درد بیشتری داره.و خیلی هم زحمت میخاد.اکثر دوستان بنده که پزشک شدن دیگه حداقل ۸ تومن میگیرن.با ساعت کاری کمتر.و با دغدغه ی کمتر.اما یه معلم بزور ۲ تومن میگیره.و یه مهندس که اصلا بدون سابقه کار براش شغلی وجود نداره.پس اینقد حق به جانب حرف نزنین

 5. سلام خدمت همه پزشکان عمومی عزیز ضمن احترام به همه تحصیل کرده های جامعه من فوق لیسانس برق از دانشگاه صنعتی أصفهان دارم الان حدودا ٣ساله فارغالتحصیل شدم اما هیچ نهاد مربوطه به رشته ام برای کار پیدا نکردم وشرکتی کار میکنم هر ۶ماه یک باربیرون میکنند ومن حتی حاضرم با. حقوق ٧٠٠هزارتومان اما یک جای ثابت کار کنم حالا وقتی میبینم یک پزشک که ٧ سال درس خونونده دختر خاله خودم مثال میزنم که هردو بأهم با تفاوت یکسال زودتر من فارغ التحصیل شدم اون ماهی٩میلیون میگیره ومن ٧٠٠هزار تومان با زحمت براساس کدوم معیار اینقدر تبعیض حقوقی صورت میگیره تفاوت حقوقی به این اندازه حساسیه کاری فقط در ایران با این همه اشتباهات پزشکی!!! بخاطر اینکه پزشک بیاد فقط روی صندلی بشینه وتشخیص درست یا غلطتی بده حق این همه جوان بیکار باید توی جیب جامعه پزشکی بره سازندگی تعطیل شده وأین همه مهندس با صنعت محدود خروجی میدیم برای هیچ مسئولی مهم نیست ولی یک تعداد جوان که بخاطر حقوق بالا بدست بیارن تو خونه اعتصاب میکنن ووزیر بهداشت که خودش وفرزندان وهمسرش پزشک هستن از این فرصت استفاده وحقوق پزشک عمومی ومتخصص وفوق تخصص به ترتیب یک از یک بیشتر ورویاییتر کرده وهزاران جوان هم با تبعیض طبقاتی که آقای وزیر إیجاد کرده بین تحصیل کرده ها دست پنجه نرم میکنن وخودش رو إنسان. خداشناس معرفی کرده .حقوق شما پزشکان با قربانی دادن جوانان بیکار به جیب وارد مییشه متأسفم به وزیر اقتصاد ووزیر کار. که هیچ نظارتی به این وزارات ندارن.در ضمن یک معلم حقوقش١٠میلیونی نیست که براش اعتراض کنه اگر شده یک میلیون کاهش پیدا کرده وشده ٩میلیون متأسفم به جامعه که اقتصادش فقط توی جیب پزشکان از پایه عمومی وفوق تخصص بره لذ تش رو ببرین.

  • صحبت های آقا نیما حرف دل منم هست!
   بنده با مدرک فوق لیسانس در رشته نرم افزار، با انجام پروژه های بسیار سنگین نهایتا ماهیانه ۵ میلیون درآمد دارم.
   در صورتی که یکی از آشنایان، با مدرک پزشکی، تازه فارغ التحصیل شده ( و به نظر من اصلا تجربه ندارد) ماهی ۸ میلیون دریافتی دارد.
   که به گفته خودش با کمترین زحمت می باشد
   درست است گرفتن مدرک پزشکی زحمت دارد اما آیا رشته های دیگر بدون زحمت است!!

   • دانشجوی پزشکی

    دوست عزیز پزشکی که فارغ التحصیل شده بی تجربه نیست، قبل از فارغ التحصیلی به مدت ۱۸ ماه یعنی دوسال آخر تحصیلشو شب تا صبح بالا سر مریض تو بیمارستان کشیک بوده… تو رشته پزشکی طبابت قبل از فارغ التحصیلی شروع میشه و هیچ پزشکی موقع پایان نامه دادن صفر کیلومتر نیست

    • فقط اسمش رو دارید!!! کشیک شبانه!! ولی تجربه صفر!!! کدوم طبابت؟؟؟ کلا ایران شده مدرک گرایی! اگر به خودتو و تشخیصات و رزومت و کارت ایمان داری خودتو محک بزن! ببینم میتونی کشور اروبایی یا امریکای جایی کرا بیدا کنی!!! فقط بحث بزشکا نیست/ رشته های غیر بزشکیم همینه! طرف متخصصه هیجی بارش نیست!! یا طرف هیت علمیه یه مقاله همایشیم نمیتونه بنویسه! خوبا تو ایراتن خیلی کمن! خیلیییییییییی

  • من موندم شما چطور رشته برق رو با پزشکی مقایسه کردی!!!! یعنی شما هم شیفت های شبانه و دور از خانواده رو تجربه کردید!!!!!!

   • با سلام. من دکتری مهندسی برق کنترل دارم . و مرتبط با کارم فعالیت دارم. برادرم هم متخصص ارتوپد هست. از نظر درگیری ذهنی پزشکی قابل مقایسه با رشته فنی نیست و با توجه به تجربه و موارد مشابه تصمیم می گیره اما رشته فنی فعالیت ذهنی بیشتری میطلبه. بحث درآمد رو نمی کم چون یک مهندسی واقعی اگر بخواهد خیلی بیشتر از پزشک می تواند درآمد داشته باشد . اما یک پزشک ملزم به درآمد داشتن است. چه تلاش بکند و چه نکند. اما یک مهندس برای درآمد باید فسفر بسوزاند.

    • دوست عزیز من پزشک عومی هستم و در مورد رشته مهندسی برق فضاوت و اظهاز نظز نمیکنم چون علم اون رو ندارم. اما در پاسخ به شما که تصمیم پزشک رو برا اساس موارد مشابه میدونید لازمه سخن پروفسور سمیعی رو بیان کنم که فومودند: هر بیمار برای من یک معمای جدید است که باید تمام توانم را به کار ببرم تا بتونم حلش کنم!

     • فقط شیفت نیس که صحبت اینجاس که رشته های دیگه هم خیلی سختی میکشن من خودم دانشجوی دکترای فیزیک هستم هنوز کارثابت ندارم، کی میتونه ادعا کنه که پزشکی از دکترای فیزیک سختتره، دل شیر میخواد دکترای فیزیک خوندن، کیف دنیا کنید با این حقوقای نجومی

    • دوستان عزیز تا حالا در یک منطقه بسیار محروم روزی سه بار احیای قلبی ریوی داشتید ؟ و شما هرگز نمی دونید چقدر فسفر یاز داره هر ثانیه اش
     حقوق من ماهی ۲ میلیون بود
     اصلا رشته ها رو با هم مقایسه نکنید
     هر رشته ای خوبی ها و بدی های خودش رو داره

   • خب با اون باشه سختی قضاوت از همه بیشتره
    استادا و بزرگای من اکثرا قرص های سنگین مصرف میکنن
    شب و روزما زهرماره و پر از استرس
    اکثزا هم تا ۶۰ سالگی با مرض قلبی و سکته میمیریم
    ولی با سوادترین قاضی نهایتش ماهی ۷ تومن میگیره

   • من رشتم برق نیست. ولی ایا کسایی که برای مثال ارشد تز سنگین داشتن و مثلا شب و روز ازمایشکاهن یا شب و روز مشغول کد نویسی یا رو تزشون کار میکنن فرقی داره با شیفت شما؟؟؟؟ میکم تز همه قوی نیست مال یه عده!! همونجور که همه شمام بزشک خوبی نیستید!!! تازه شما ۲ شب میخابید! یه شب شیفتید!! ما باید تز بنویسیم و روش کار کنیم! مقاله بنویسیم و…هزار کوفتو بدبحتی شما جی؟؟؟ فقط یه کشیک!! بلدی یه مقاله ساده بنویسی؟؟؟؟؟

  • یادش بخیر هم اتاقیه من فوق لیانس برق قدرت شریف بود خب. رفته بود برا استخدام کارگر ازش امتحان گرفته بود که خودش گفت خداییش اونچی تو دانشگاه خوندم اصلا عملیاتی نبوده. ولی من پزشک عمومی هستم در مورد کارم حاضرم با هر متخصصی از هر نقطه دنیا مباحثه کنم و نشونتون بدم پزشکا اونچه یادشون دادنو در عمل به کار میبندن. در ضمن برید میزان دریافتی پزشکای سایر کشورها رو هم ببینید. اینکه جامعه فنی و مهندسامون نمیتونن حق خودشونو بگیرن باید بیان مارو تخریب کنن. یعنی شما راضی میشی همه مثل خودت بدبخت بشن که دلت خنک بشه؟ حسادت بده حق گرفتنیه اونم نه از پزشکی که ماهی ۲۰۰۰ دلارم نمیگیره. من خودم ترجیح میدم بیل بزنم ولی با مدرکم ماهی ۷۰۰ ندن بهم چون دستفروشی ۱۰ برابر درآمد داره> رخصت مهندس

  • دانشجوی سال سوم صنعتی شریف امسال نفر اول کنکور پزشکی بود . البته از شریف انصراف داد . چرایش هم معلوم است . از بس پول مفت ریخته تو پزشکی …. همه شونم که بی سواد !!

 6. سلام…من فارغ التحصیل دکترا عمومی دامپزشکی هستم از دانشگاه تهران…از نظر سختی دروس اگه ی نگاه به واحدهای درسی ما بندازید کاملا متوجه سختی این رشته میشید…سوال من اینجاست مگه ما دامپزشکا به اندازه پزشکا سختی و رنج نکشیدیم…مگه ما هم هفت سال درس نخوندیم….پس چرا پزشکای عزیز با کمترین زحمت ماهیانه ده میلیون دریافتی دارند و من و امثال من بدون هیچ تضمین شغلی و کار کردن در دورترین روستاها و بدترین شرایط آب و هوایی و درمان حیوانی که شاید تنها دارایی ی خانواده روستایی باشه و اکثرا بدون یک ریال دستمزد چون وجدان ما قبول نمیکنه از ی روستایی که تنها داراییش ی گاو هست پولی بگیریم…. ما دامپزشکان با وجود اینکه خط مقدم سلامت جامعه هستیم اما هیچ نگاهی از سوی دولت به ما نمیشه….چرا بنده باید با این همه سختی باید ماهیانه دو میلیون درآمد داشته باشم اونم در بهترین شرایط و پزشکای عزیز دوردونه فقط روی ی صندلی بشینن جلوی کولر و بخاری با کمترین زحمت ماهیانه ده میلیون درآمد داشته باشن….آخه عدالت کجا رفته ….مگه ما هم زندگی و زن و بچه نداریم چرا باید شرمنده اونا بشیم بخاطر سیاستهای اشتباه بعضیا…..مگه من و امثال من که هفت سال از جوونیمونو پای درس گذاشتیم چیمون کمتر از عزیزدوردونه های پزشکی هست…. کدوم پزشک حاضر میشه از پشت صندلی نرمش بلند بشه بره دورافتاده ترین روستاها و بدترین شرایط آب و هوایی و دام روستایی رو درمان کنه که تنها داراییش همون ی دونه حیوون هستش….. اگه فکر این دنیا نیستید فکر آخرت باشید ….آخه این تبعیض و بی عدالتی تا کی …..

  • دوست عزیز اینطور که شما می فرمائید نیست. درس های شما بسیار فرق داره با پزشکی! و اصلا مقایسه کردن اینا کار علمی نیست..شما روز اول انتخاب کردید. و تو کل کشورها پزشک حقوق بالایی دریافت می کنه. و تمام خبرهایی که می شنویم که پزشکان ایرانی بیشتر می گیرند همگی خبرهای کاذب و غیر واقعی می باشد… اگر دوست یا آشنایی در کشورهای اروپایی داشته باشید و یک آمار بگیرید در کمال ناباوری خواهید دید که پزشکان در اروپا بیشتر از پزشکان ایرانی درآمد دارند. شما تعداد حیوانات مریض رو با انسان مقایسه نکنید. و باید واقعیت رو قبول کنید که انسان جان انسان از حیوان عزیزتر و مهم تر می باشد. شیفت هایی که یک پزشک عمومی گذرانده است شما تجربه نکرده اید. لطفا منطقی و علمی صحبت کنید.

   • دوستان راه رو به خطا رفتید:
    اولا این مقاله برای این بود که بگه حقوق ۱۷ میلیونی پزشک عمومی فقط شانتاژ و تبلیغات است. قسمت عمده پزشکان عمومی درامدی بین ۲-۳ میلیون در ماه دارند.
    دوما ما معتقدیم دریافتی همه اقشار یعنی دامپزشک مهندس و …. باید افزایش پیدا کنه.
    سوما ظاهرا که مسئولین موفق شدند بین من پزشک با درامد ماهی ۲ میلیون و شمای مهندس تفرقه بیاندازند. این مقاله فقط می خواست دلایلی رو بیان بکنه که آقای مهندس متوجه بشن بخدا این خبرا نیست. بله البته یک روستا در سیستان بلوچستان هست که ماهی ۱۷ میلیون حقوق میدند با حجم عظیمی از بیمار و با حضور ۲۴ ساعته پزشک. یعنی شما ماهی ۲۷ روز در اون مرکزی و ۳ روز مرخصی. پنج شنبه و جمعه نداری و ساعت ۴ صبح مریض بیاد باید بلند شی و مریض ویزیت کنی. اگر پزشکان با در ممد متوسط ۲-۳ میلیون نمیرفتند تو اون مرکز کار کنند و یک سال طول کشید تا کسی استخدام شد یک دلیلش این بود. حالا کاری به دلایل دیگه ندارم.
    ما همه ایرانی هستیم و اینکه ایرانیهای پزشک و مهندس به جون هم بیافتند به سود ایرانیا نیست. ما باید همدیگرو درک کنیم.

 7. پایش در طرح پزشک خانواده همان مجازات تعلیقی دادگاه است سکوت در برابر خیلی چیزها آمارهای دروغ ،کم کاری شبکه ها و….

 8. واقعا پزشک کم می باشد. و دولت باید به این موضوع توجه کند که روز به روز متاسفانه پزشکانی زیادی برای همیشه از ایران خارج می شوند! یک پزشک عمومی در یک بیمارستان سوئد ۲۰ م تومان حقوق دریافت می کند.. پس باید از این ترسید که روزی مهاجران پزشک به کشورهای اروپایی بیشتر شود…
  برای زحمات یک پزشک و تخصیلات دشواری که گذرانده است واقعا این پول و بیشتر از ۲۰ میلیون هم بدهند راضی کننده نیست. خداکند روزی نرسد که از نبود پزشک در مناطق محروم بیماری ها افزایش پیدا کرده باشد و تعداد مردم بیمار زیاد از حد نرمال شود…

  • پزشکان عزیز خیچ کس منکر یخت بودن دروس شما نیست ولی ایا تمام فارغ التحصیلان از دانش کافی برای مداوای بیماران برخوردارند یا تنها فقط حقوق نام مدرک تحصیلیشان را میگیرند؟ به خدا که دامپزشکان هم سواد بالایی دارند و هم به واسطه کارهای عملی بیشتر تجربه بیشتری اخذ کرده اند ولی متاسفانه هنوز جایگاه رشته دامپزشکی و حضور دامپزشکان برای جامعه روشن نشده است.

  • باید بهتون بگم که دقیقا تو همین سوئد که میگین یکی از فامیلای ما مهندسه برقه اونجاست و ماهی نزدیک ۲۵ میلیون به پول ما دریافت میکنه. ولی اینجا تو یکی از شرکتای بزرگ تهران نزدیک ۴ میلیون میگرفته. من خودم مهندسم و خیلی ناراضی ام از شرایط و اگر وابستگی عاطفی به خانواده نبود تاحالا ازینجا رفته بودم. چون اکثر دوستا وآشناها و همکلاسیام که رفتن خیلی راضی ان از شرایط بجز ناراحتی دوری از خانواده.
   همه شغل ها درنوع خودش مقدسه. ولی چیزی که باعث تعجبه اینه که دانشجویان پزشکی فکر میکنن همه نخبه ان و بقیه هیچی حالیشون نمیشه. اون همه ی درسهای سخت و مزخرف مهندسی. معادلات دیفرانسیل ۱،۲،۳،۴، استاتیک ، مقاومت۱،۲،۳، اونهمه درسای سنگین….. بعد آخر هم بگن شما که درس نخوندین . البته من میدونم خیلی بیعدالتی تو کادر پزشکی هم وجود داره .خودم از نزدیک میشناسم .ولی من روی سخنم با عزیزان پزشکی که میگن پزشکای ایرانی مهاجرت میکنن . چند درصد پزشکای ایرانی به خارج از کشور مهاجرت میکنن!! یا میتونن مهاجرت کنن!!! ببخشید ولی اکثرا نمیتونن ویزا بگیرن. و اینو ی مقایسه ای کن با اینکه چند درصد جامعه مهندسین کشور خارج شدن و ویزا میگیرن. میزان مهاجرت مهندسا اصلا قابل مقایسه با جامعه پزشکی نیست . جامعه ی پزشکی طرف تخصص اونجا میگیره تازه میاد اینجا. کجای دنیا میتونه اینقد مفت پول دربیاره بدون هیچ نظارتی. بازم میگم روی سخنم با ی عده از جامعه پزشکیه که متاسفانه این توهم رو داره ک فقط اون نخبه است و اون زحمت کشیده و حقشه. وگرنه میدونم خیلیا واقعن در حقشون ظلم شده کلی درس خوندن با آرزو

   • من نمی‌دانم چه اصراری بر این مقایسه می‌باشد. یک بار هم در مجلس یکی از نمایندگان گفت که چه کسی به این اقایان گفته بروند دکتر شوند مگر اینان تافته جدا بافته‌ای هستند؟
    اگر پاسخ درست را شما تحصیل کرده‌های عزیز یا ان نماینده می‌خواهید بشنوید باید متذکر شوم که یا ذات محافظه کاری پزشکان یا مأخوذ به حیا بودن یا شأن اجل انان مانع پاسخدهی می‌گردد؛ با این وجود من به شما می‌گویم: بلی و باز هم بلی که پزشکان تافته‌ای جدا بافته هستند. در ضریب هوشی انان هیچ شکی روا نیست انان بالاترین در این مورد هستند و لذا شایسته‌ترین‌ها برای بالاترین جایگاه‌های اجتماعی و رفاه اقتصادی. همه می دانیم که امکان ندارد پدر و مادری فرزند همیشه شاگرد اول خود را به رشته‌های پایین‌تر بفرستند و یا او را از مدرسه بیرون اورده و به حوزه راهی نمایند. در سختی دوران تحصیلی انان هیچ رشته‌ای به گرد پای ان هم نمی‌رسد. در مسئولیت انان همان بس که هر کدام از شما می دانید که حتما در دوره ای از زندگی، حیات و دوام شما تابع تصمیم یک پزشک خواهد بود. کافی است بدانید که تنها یک سازمان کارشناسی مستقل در دادگستری از بین صدها رشته کارشناسی دادگستری وجود دارد و انهم سازمان پزشکی قانونی است. کافی است بدانید که از یک پزشک از چهار مسیر قضایی یعنی دادسرای جرایم پزشکی ، دادگاه انقلاب، دادگاه های انتظامی و اداره تعزیرات و از حداقل سه مسیر اداری شامل اداره بهداشت، دانشگاه و سازمان‌‌های بیمه‌گر میتوان شکایت کرد.
    روی سخن با دوستان دارای تحصیلات عالیه واقعی نمی‌باشد. اینان نیز مورد تبعیض و ستم واقع شده‌اند به واقع اغلب افرادی که در خصوص حقوق بالای پزشکان افاضات می‌فرمایند انانی هستند که وقتی ما و شما شاگرد اول کلاس بودیم و در ردیف اول بودیم ، حضرات در ته کلاس می‌نشستند؛ شرم نگارنده و شأن رسانه مانع انست که بگوییم به چه مشغول بودند و حالا یا با مدارک تقلبی یا کیلویی، مصادر را اشغال نموده و دم از عدالت در دریافت حقوق می‌زنند. همان معاون دولتی که الان در زندان است فریاد می‌زد که پزشکان زیاده خواهند و من پزشکانی می‌شناسم که ۲۵ اپارتمان در تهران دارند.
    دوستان فرزانه سایر رشته‌ها، اگاه باشید که با کم کردن حقوق پزشکان هرگز حقوق شما را بالا نمی‌برند. شما برای حق خودتان بجنگید و در کنار ما باشید تا روزی که دانش به جایگاه واقعی خود در این جامعه برگردد و دانش ستیزان به همان مشاغل سابق خود که بر همگان روشن است برگردنند.

    • مرحبا، بسیار سنجیده و زیبا سخن گفتید. نخبگان بقیه رشته ها اعم از مهندسی و دامپزشکی باید به فکر گرفتن حقوق خود باشند، آنچه بر همه واضح و مبرهن است اینست که از اصول دموکراسی و جامعه عدالت محمر اینست که نخبگان یک جامعه در همه رشته ها بیشترین درآمد را داشته باشند ولی متاسفانه در کشور ما کسانی حقوق های نجومی می گیرند که که جزء بی سوادترین و پایین ترین افراد از لحاظ بهره هوشی هستند و فقط به دلیل داشتن پارتی، آقازاده بودن و یا وجدان فروشی به این نقطه رسیده اند. پس بیایید واقع بین باشیم حق سایر تحصیل کرده ها و نخبگان کشور ما را پزشکان و دنداپزشکان نخورده اند بلکه این آقایان بی لیاقت بالا کشیده اند که سالهاست بر کرسی قدرت نشسته اند. من خود دامپزشک هستم و از بهترین دانشگاه های دولتی فارغ التحصیل شده ام، در طول دوره تحصیل ۱۲ سال شاگرد اول بوده ام با معدل بالای ۱۹ دیپلم گرفتم و با رتبه ۱۲۰۰ در کنکور وارد دانشگاه شدم ولی بعد از ۱۰ سال سابقه کار، الان درآمدم از یک پرستار هم پائین تراست.

    • مرحبا، بسیار سنجیده و زیبا سخن گفتید. نخبگان بقیه رشته ها اعم از مهندسی و دامپزشکی باید به فکر گرفتن حقوق خود باشند، آنچه بر همه واضح و مبرهن است اینست که از اصول دموکراسی و جامعه عدالت محور اینست که نخبگان یک جامعه در همه رشته ها بیشترین درآمد را داشته باشند ولی متاسفانه در کشور ما کسانی حقوق های نجومی می گیرند که جزء بی سوادترین و پایین ترین افراد از لحاظ بهره هوشی هستند و فقط به دلیل داشتن پارتی، آقازاده بودن و یا وجدان فروشی به این نقطه رسیده اند. پس بیایید واقع بین باشیم حق سایر تحصیل کرده ها و نخبگان کشور ما را پزشکان و دنداپزشکان نخورده اند بلکه این آقایان بی لیاقت بالا کشیده اند که سالهاست بر کرسی قدرت نشسته اند. من خود دامپزشک هستم و از بهترین دانشگاه های دولتی فارغ التحصیل شده ام، در طول دوره تحصیل ۱۲ سال شاگرد اول بوده ام با معدل بالای ۱۹ دیپلم گرفتم و با رتبه ۱۲۰۰ در کنکور وارد دانشگاه شدم ولی بعد از ۱۰ سال سابقه کار، الان درآمدم از یک پرستار هم پائین تراست.

    • سلام البته بخشی از سخن شما را قبول نداریم بالاخره بهترین هر رشته ای هم باهوش ترین مردم هستند شما حوزه را مثال زدید یعنی هوش یک مرجع تقلید از یک پزشک کمتر است من کتابهای حوزه را دیده ام به زبان عربی هیت در حالی که پزشکان کتاب های به زبان فارسی می خوانند در دانشگاه با ۷سال درس خواندن پزشک عمومی می شود ولی برخی رشته ها باید ۱۰ سال خواند البته هفته ای ۳روز که اینجا حق با پزشکی هست ولی در حوزه علمیه بعد از ۱۴ سال مدرک سطح ۴معادل دکتری می گیرد تازه باید چند سال دیگر درس بخواند ودرس بگوید تازه مجتهد بشود اگر به میزان تحصیلات باشد که حوزویان بیش از ۲۰سال مشغول خواندن به شکل رسمی وبعد تا اخر عمر باید غیر رسمی وازاد مشغول باشند که انصافا مردم فکر می کنند انها فقط قران می خوانند شغلهای دیگر هم همینطور اینکه هر سال فقط ۲۰۰۰نفر پزشکی پذیرش می شود نه اینکه چون فقط اینها باهوش هستند بلکه چون اقبال مردم به خاطر موقعیت اجتماعی واقتصادی بیشتر این شغل مورد توجه هست خواهان بیشتری دارد باید تعدادی که بالاترین رتبه کننکور رو دارند پذیرش کرد .افرادی که پلیس می شوند هوششان کم باشد چه می شود؟افراد امنیتی ؟هوش هر شغل وفردی متناسب با موقعیت و وظیفه اوست هوش هیجانی وبدنی و.. بین حدود ۲۰۰هزار روحانی چند نفر مرجع می شود؟ولی در عوض چند نفر در پزشکی حتی پزشک عمومی تا فوق تخصص؟ جامعه به هر شغلی نیاز دارد وهیچ یک نباید خود را بالاتر بداند اگرچه کمی و زیادی حقوق به نسبت موقعیت شغل طبیعی هست ولی نباید فاصله چند ده برابر باشد که گاهی صد برابر هم هست در برخی کشورها حقوق پزشک ۴برابر پرستار است ولی احترام بیشتری دارد ولی در ایران گاهی اوقات پزشک ۱۰برابر پرستار حقوق دارد و فحش وناسزای هماره بیمار هم همیشه برای اوست

   • دوست گلم تو دانشکده پزشکی لیگ pes نداشتیم. تابستون آف نداشتیم . شب بیدار تا صبح کلکسیون فیلم گلدن گلوب و IMDB و اسکار ببین نداشتیم. مهندس نیستیم ولی دوستامون نخبه فنی اند و دیدیم چطور جلو رفتن. به خدا که هزارتا از فنیا یه اندازه یه بخش زنام من و دوستام زحمت نکشیدید. دیدم که میگم. امیدوارم که روزی محتاج همین پزشکای بیسواد نشی که نتونن نجاتت بدن. تنت به ناز طبیبان خونخوار محتاج نباد داداش

    • پزشک وظیفه ش اینه که بیمارو نجات بده . از پول بیت المال یعنی پول ما درس خونده که خدمت کنه به این بشریت ! متاسفانه دانشکده های پزشکی ما قبل از درس پزشکی نارسیسم را به دانشجوها آموزش میدهند

  • من برای گرفتن دکترای مهندسی شیمی ۵ سال امریکا بودم.اصلا مدرک پزشکان ایرانی در امریکا غیر قابل ارزیابی میباشه و اجازه طبابت ندارن

   • Iranian Society General Physicians

    در امریکا برای تایید مدرک پزشکی بسیاری از کشورها از جمله ایران، نیاز به پاس کردن امتحان جامع است و این به معنی پایین بودن سطح علمی دانشگاه های پزشکی ایران نیست.

  • هیچ جا پزشکی ایران را قبول ندارن نفر اول بورد تخصص ایران رفته تو مرحله اول ازمون usmle امریکا رد شده
   مال بد بیخ ریش صاحبشه
   انجا دیگه مسابقه تست زنی ندارن فقط مهارت تشخیص مدیریت استدلال خلاقیت و تولید علم مهمه که که نفر اول ما نداره

   • رامین جان، بهزاد به منظور اینکه پزشکان ایرانی بی‌سواد هستند و ارزش این دریافتی‌ها را ندارند به این موضوع ارزش مدرک پزشکی ایران در امریکا استناد کرده است. شما هم با اتش ان افزودید. هر چند این امر اصلا در اینجا محل نزاع نمی‌باشد ولی بهر صورت چون جنابعالی به عنوان همکار ان را مطرح فرمودید، نکاتی را باید متذکر شد.
    نکته اول انکه USMLE چندین پارت دارد و پارت اول ان ازمون علوم پایه است و کاملا هم تستی است و رد شدن نفر اول بورد ایران و یا حتی نفر اول بورد خود امریکا، بدلیل حداقل ده سال فاصله از زمان پاس کردن ان دروس چیز عجیبی نمی‌باشد. پس از پاس کردن پارت دوم که انهم کاملا تستی است و شبیه ازمون دستیاری خودمان ولی با تعداد سوالات بیشتری است، مهارت هایی را که فرمودید، مورد سنجش قرار می گیرد. بررسی تولید علم نیز پس از قبولی در ازمون و در مرحله جورسازی یا matching توسط دانشگاه مورد درخواست برای پذیرش متقاضی مورد ملاحظه قرار می‌گیرد.
    نکته دوم انکه، انچه را که شما می‌فرماید که ما فقط تست زنی یاد گزفته ایم ربطی به پزشک ندارد . این اشکال از سیستم است که چنین پزشکانی را می‌پروراند. سیستم خود منابعی را معرفی می‌کند که شما اگر فقط یک بار بخواهید عمیق و مفهومی ان را فرا گیرید تمامی چهار سال تخصص را هم که فقط مطالعه کنید، نمی توانید انرا تمام کنید به همین سبب در دوره تخصصی هم جزوه خوانی رواج دارد. کافی است سری به موسسات کمک اموزشی برای امتحانات ارتقاء یا ازمون بورد بزنید تا با انبوه جزوات ارائه شده توسط ان موسسات روبرو شوید. همین ازمون دستیاری امسال و سال قبل را بنگرید تمامی افرادی که رتبه های تک رقمی اورده اند همگی در مصاحبه هایشان اعلام کرده‌اند که هیچکدام هرگز کتاب نخوانده اند. سیستم است که اینگونه می‌طلبد، اشکال در پزشک نمی‌باشد و نمی‌توان او را به بی‌سوادی متهم کرد و بدنبالش بی لیاقتی و ناشایستگی برای احترام و رفاه اجتماعی.
    کم رنگ کردن زبان انگلیسی در اموزش پزشکی ضربه مهلک دیگری بر پیکره نحیف نظام اموزشی این مملکت وارد کرد. پزشکان هندی با فاصله بسیار زیاد و پزشکان پاکستانی و حتی بنگلادشی از ما در میزان درصد قبولی در ازمون USMLE بالاترند و یکی از اصلی‌ترین دلایل همان اموزش پزشکی به زبان انگلیسی در این کشورهاست.
    مقصر پزشکان نمی‌باشند بلکه ان اندیشه‌ای است که شب در رختخوابش فکر می کند که اگر فردا دو دانشگاه علوم پزشکی را ادغام کنم و یک دانشگاه کنم ، باعث میشود تعداد مقالات ، تعداد اساتید، تعداد دانشجوی خارجی، بالاتر رفته و یک شبه از لیست خارج مانده از دانشگاه‌های برتر، وارد این لیست پانصد تایی می‌شویم. مشکل ان فکری است که دانشگاه و بیمارستان مردانه و زنانه می‌خواهد، نمی‌دانم سن شما اجازه یاد‌اوری می‌دهد یا خیر ولی خیلی از هم دوره‌ای‌های ما را به بخش زنان راه ندادند.
    مقصر اندیشه‌ای است، که فکر می‌کند باید شاخ این جماعت پزشک را شکست تا جایگاه اجتماعی انان که همیشه و در تمام دنیا در کنار اساتید دانشگاه در راس تمامی مشاغل مورد احترام جوامع قرار دارند، به انان تعلق گیرد. زهی خیال باطل که ” سگ تازی به دو اهوی لنگ را نتوان گرفت”
    اری دوست من اشکال از ما نیست که ما خود قربانی‌ایم و همان اهوی لنگ.

    • اینکه پزشکان ما انگلیسیشون ضعیفه خوب می تونند خودشون کلاس برن همینطور که برای برخی درساشون کلاس میرن البته برخها خودشون از اینکه فارسی یاد میگیرند راضی هستن می گن با زبان تخصصی جبران میشه که این هم باید بررسی بشه .اینکه بیمارستان مردانه یا زنانه مشکل داره کاملا بهانه هست وغلط چرا که تو خود امریکا و انگلیس هم بیمارستان مخصوص زنان دارن تازه ما ادعای مسلمون بودن داریم ولی کادر درمان انگار به محرمه هستن خدا خودش بخیر کنه ما فقط یاد گرفتیم مشکلات رو گردن دیگران بندازیم حتی تو زندگی شخصی با این همه پرونده وطلاق همه چیز روشنه.ایا تمام پزشکان که ویزیت به قیمت سال می گیرند اطلاعات پزشکیشون هم برای همون ساله یا برای دوران دانشجوییه؟ باید ویزیت پزشک بسته به علم ومهارتش باشه که نیاز داره هر سال ارزیابی بشه .نظام روانشناسی هر دو سال صلاحیت مشاورین رو بررسی میکنه ولی نظام پزشکی کد رو که داد دیگهخ تمومه می مونه باز اموزی که اون هم به خاطر امتیازش برخی شرکت کنن مشکل خودمونیم که نمیدونیم چرا این شغل رو انتخاب می کنم بعد از زمین وزمان طلبکاریم

   • این تو همه کشورا هست الان این همهافرای که خارج از کشور پزشکی یا دندانپزشکی یا داروسازی خوندن پشت یه آزمون علوم پایه ایران موندن پس ربطی نداره به سواد این قانون هر کشوریه که پزشک قبل از طبابت در کشوری غیر از کشوری که مدرکش رو گرفته باید دوباره یه سری دروس رو بگذرونه

 9. هروقت ۷۲ ساعت پی در پی بالای ر بیمارای مختلف بودین و حتی یادتون نیومد ۳ وعده ست ک لب به غذا نزدین ….. هروقت اشک از چشماتون میومد هنوززز ب مطالعه ادامه میدادین ، وقتی بچه تون میدوید و شما تو بیمارستان مشغول کار بودین و از همسرتون جدا بودین و حتی راه رفتن بچه تون رو هم ندیده بودین اون موقع درباره حقوق پزشکا بحث کنید….
  و من الله توفیق

  • وقتی سر ماه میرسه و از فرط فشار روانی دوست داری که دیگه نباشی تو این دنیا ….
   وقتی وقت قسطات شده و زورت به دولت نمیرسه که بگی بابا این حقوق کفاف زندگی معمولی منو نمی ده
   وقتی پیش بچه ت هستی ولی نمیتونی همه نیازهاشو برآورده کنی چون درآمدت کافی نیست ….
   اینقدر ننه من غریبم بازی درنیارید لطفا ….
   همه مون میدونیم عشق وهوس پوله که شبها بیدارتون نگه میداره نه عشق خدمت
   خواهشا ملتو……………….. فرض نکنید !!!!!

   • حمید جان….پزشک هم میتواند بدون درآمد ازدواج کند ولی تا سی سالگی باید فکر ازدواج را از سرش بیرون کنه و این همه سال نیاز هاشو سرکوب کنه و انرژیشو بزاره پای درس…..شماهم میتونی بیا هوس پول بیدارت نگه داره کار کن …کسی هم لقمه های شمارو نمیشمره یعنی شعور یک پزشک اجازه نمیده این کارو بکنه

  • جناب پزشک
   این شرایط رو که ما مهندسین به شما تحمیل نکردیم، خودتون با آگاهی از روی علاقه به خدمت به همنوع و یا کسب درآمدهای بسیار بالا انتخاب کردید و با جان و دل هم پذیرفتید.
   گناه ما که علاقه مون به رشته مهندسی بوده و در این رشته وقت و هزینه گذاشتیم اما الان هیچ بهره ای نمیبریم و هیچگونه زمینه رشد و فعالیت و درامد دلخواهمان مهیا نیست، چیه؟
   بهرحال این توزیع حقوق و اشتغال بین مهندسین و پزشکان اصلا عادلانه نیست.
   خوش بحالتون که وزیری دارید که تو این اوضاع و شرایط انقدر خوب ازتون حمایت کرده و حقتون رو گرفته.

 10. با عرض سلام میخواستم بگم هر وقت شما لحظه تحویل سال .سیزده به در. ومابقی تعطیلاتو دور از خانواده بودین و ایمنی بدن و باسلامتی خودتون و خانوادتونو بازی میکردین چون شیوع یک بیماری واگیر اول ب پزشک و پرستار و خانواده هاشون انتقال داده میشه شیفتای شب و روز پشت سر هم ک واقعا ب مغز اسیب میرسونه جدا از خستگیش بیاین بگین زیاد حقوق میگیرن.

  • با سلام
   من خودم دبیرستانم را نمونه دولتی بودم (زمان ما مدرسه تیزهوشان نبود) هم دانشگاه تهران دوره دانشگاهیم رو خوندم و کارشناسی ارشد گرفتم. و الانم بعضی ترم ها به بچه های پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی تهران تدریس میکنم.
   خانم شقایق در اینکه همه برای درس خواندن زحمت میکشند شکی نیست، و اینکه شما می فرمایید ما سیزده به در نبودیم شیوع بیماری و این حرفاها اصلا توجیه مناسبی نیست، این چیزی که شما می فرمایید توی علم اقتصاد به اسم صرف ریسک می باشد یعنی میزان پولی که به خاطر ریسک های موجود در یک شغل به یک نفر پرداخت می گردد. و همه ایناها محاسبات ریاضی عددی دارد. و با توجه به ریسک های که شما گفتید و با توجه به وضعیت اقتصادی کشور ما صرف ریسک بالایی به شما تعلق نمی گیرد. حتی ریسک های بیشتری هم بشمارید بازم هم همینطور خواهد بود پس بیشتر از این زحمت نکشید و توجیه احساسی نفرمایید.
   من با بچه های پزشکی از نزدیک در ارتباطم و شک ندارم ضریب هوشی آنها بالاتر از خیل دانشجویان خوب بقیه رشته ها نیست و چندین مطالعه علمی نیز انجام دادم و این نکته برایم ثابت شده است.
   حال سوال من این است؟ دغدغه ی شما از ورود به رشته ی پزشکی پول بود یا کمک به نظام سلامت کشور و انسانی بودن به مانند دکتر قریب؟
   اگر به خاطر پول باشد که حرفی با شما ندارم چون هرچقدر به شما بدهند بدون توجه به اطرافیان و وضع کشور باز بیشتر خواهید خواست و هیچ حرفی را قبول نخواهید کرد. ولی اگر به خاطر دومی باشد که بعید می دانم چندتا سوال از شما دارم.
   اول اینکه در جواب من به احتمال زیاد میگویید هر دو را من میخواستم ولی باز هم باید زنگ را بزنم که درست نمیگویید چون می دانم خیلی از بچه ها با جو سازی پدر مادرهاشون که فقط به فکر پول هستند وارد یک سری رشته ها می شوند.
   سوال های من این است: شما به عنوان یک انسان چقدر به هم نوعان خودتان احترام میگذارید؟ آیا به آنها اجازه زندگی میدهید؟ اگر میدهید چقدر زندگی راحت را می توانید برای آنها متصور شوید؟ آیا زندگی آنها راحت از شما شود می توانید تحمل کنید؟
   فکر کنم نمی توانید تحمل کنید به هزارتا دلیلی که وجود دارد و اگر خواستید می توانم بشمارم
   سوال بعدی من این است که چرا فقط پزشکی؟ بقیه رشته ها کجان قضیه قرار دارند؟ بهداشت کجا می رود پس؟ آیا شما بر این قضیه اعتقاد دارید پیشگیری بهتر از درمان است؟ اگر دارید آیا یک بار به یکی از بیمارهایتان گفته اید به مسئول بهداشت مشورت کنید؟ فکر کنم نگفته اید. احتمالا الان میگویید مسئول بهداشت کیست. پس شما حاضرید افراد بیمار شوند و به شما مراجعه کنند.
   شما یه کارگر ساختمانی را دیده اید؟ آنها بیشتر توی مشقت هستند یا شما؟ من مطمئنم آنها، ولی حقوق دریافتی آنها به زور ۲ میلیون در ماه می شود. ولی سوال اینجاست آیا آنها انسان نیستند و زن بچه آرزو ندارند؟ من مطمئنم دارند- تفاوت شما یا من با یک کارگر چیست؟ جوابش خر خوانیست. نه نبوغ
   شما فکر میکنید چون درس خواندید پس نابغه اید؟ اگر نابغه اید چه چیزی را تا الان به علم افزودید؟ البته شاید به جزء چندتا مقاله چرت و پرت که خودم هم زیاد دارم.
   ما مگر خود را در حیطه ی پزشکی یکی از قدیمی ترین های دنیا نمی دانیم؟ درسته؟ پس چرا تا الان هیچ جایزه ی نوبل پزشکی به ما تعلق نگرفته است؟ میدانید جوابش چیست چون امثال شما برای پول هستید نه چیزی دیگر
   آیا امسال مریم میرزاخانی که اولین زنی بودن که نوبل ریاضیات را در دنیا گرفت؟ امسال شما چقدر به ایشان اجازه می دادید حقوق دریافت کند؟ یا یک طور دیگر عرض کنم اگر ۱۰ میلیون به شما می دادند میگفتن بین خود و مریم تقسیم کن چقدر به او میدادی؟ شاید دو میلیون چون او ریاضی خوانده و شما پزشکی
   ما از آدم هایی مثل شما زیاد داریم ولی از آدم هایی مثل مریم کم داریم، مشکل شما و امثال من این است که ما جهان سومی هستیم. تفکرات شما آزار دهنده است چون به برابری و عدالت اجتماعی هیچ اعقادی ندارید و هر چیز خوب هست برای خودتان می خواهید و فکر میکنید حقتان است؟ باید بگویم نه حق شما نیست.
   یه سوال تا یادم نرفته بپرسم؟ چقدر علوم پایه برایتان ارزش دارید؟ آیا دوست دارید افرادی که علوم پایه خوانده اند حقوقشان از پزشکان بیشتر باشد؟ راستی شما علوم پایه نخوانده بودید پزشک میشدید؟ آیا مگر پیشرفت علم با پیشرفت علوم پایه نیست؟ اما خود را با یک نفر که علوم پایه می خواند مقایسه میکنید فکر میکنید او خنک بوده و شما نابغه؟
   متاسفانه مشکل اینقدر عمیق است که جواب دانش زمان بر و حوصله بر، پس بیخال تو خوبی

 11. پزشکی رشته خیییییلی سختی هست شما ۱ساعت برید اورژانس یه بیمارستان میبینید چه وضعیه..هیچ رشته ای رو با پزشکی مقایسه نکنید …پزشکان هر جامعه ای باید درامد بالا داشته باشن چون برای سلامتی منو شما دارن زحمت میکشن..تازه به نظر من بیشتر باید به قشر پزشکان رسیدگی بشه

 12. با سلام…..بتظرم هر کس در هر رشته ای اگر از مهارت و توانایی کافی برخوردار باشه میتونه درامد بالایی کسب کنه…ارتباطی به یک رشته خاص نداره…همونطور که درامد همه پزشکان شبیه هم نیست….بنابراین مهندس برق محترم ببینن اشکال کار خودشون کجاست که شش ماهی یکبار بیرونشون میکنن…در ضمن مسولیت و سختی و خطراتی که در رشته پزشکی هست رو با هیچ رشته دیگه نمیشه مقایسه کرد

 13. رشته پزشکی رو فقط کسی می تونه درک کنه که هفت سال با جون و دل توی این رشته سختی کشیده باشه. از ترم اول و مطالب سنگین کتاب های علوم پایه گرفته تا شب نخوابیدن و کشیک های ۴۸ ساعته و ۷۲ ساعته. از استرس امتحاناتش گرفته تا استرس مریض بد حال و مورنیگ ریپورتهای بعد کشیک . سرو کله زدن با همه. اینا رو فقط کسی می تونه درک کنه که خودش شخصا این مراحلو طی کرده باشه. متاسفانه کسایی که بیرون از این رشته هستن یه ویترین قشنگ رو تصور می کنن که با واقعیت زمین تا آسمون فرق داره. توی هر رشته ایی خوب و بد با سواد و بی سواد متعهد و بی وجدان هست ولی متاسفانه راجع به پزشکی داره ظلم می شه. متاسفانه عده ای ناآگاه به مسال راجع به این رشته و افرادش به صورت کاملا مغرضانه نظر می دن. در کل پزشکی با هیچ رشته ایی قابل قیاس نیست. از نظر حجم درسی، از نظر استرس روحی و روانی هیچ رشته ایی گرد پای پزشکی نبوده و نیست. کسایی که مهندسی و دامپزشکی رو با پزشکی مقایسه می کنن واقعا در اشتباه هستن. عده ایی هم طول دوره تحصیل رو مقایسه می کنن و میگن یه پزشک دو برابر یه پرستار یا مهندس درس خونده که واقعا این جور قیاس هایی خنده داره. آقای مهندسی که رشته ت رو با پزشکی مقایسه می کنی شما اگه تو کارت اشتباه کنی نهایتا یه قطعه مکانیکی یا الکترونیکی رو خراب می کنی و همچنین آقای دامپزشکی که خودت را با پزشکی مقایسه کردی اشتباه شما به قیمت مردن یک چهارپا منجر میشه اما اگه پزشک اشتباه کنه به قیمت جون یه آدمه. در ضمن خطا و اشتباه انسانی در هر رشته ایی و هر کاری اجتناب ناپذیره

  • عزیزم شما که خودتو با همه جای دنیا مقایسه می کنی اینم باید بدونی که کشورای پیشرفته مثل آلمان برای دامپزشکی آزمون ورودی دارند ولی برای پزشکی نه! به ایران کار ندارم ولی همه جای دنیا دامپزشکی علم درجه یک وسختیه .جون هرچیز وهر کسیم محترمه در ضمن هر مرضی ما بخونیم یه دامپزشک ۵مدلشو حد اقل خونده؛به ایران کار ندارم ولی همه جا رفتن به دامپزشکی هوش زیادی می خواد.درضمن غذایی که همه مون می خوریمو یه دامپزشک تایید کرده یعنی دقیقا جون ما آدما دست دامپزشکاس .در ضمن خودمم دانشجوی پزشکیم 🙂 ولی متعصب نیستم قبول دارم حقوق پزشک باید زیاد باشه ولی دلیل نمیشه بقیه رشته هارو بیاریم پایین اشکال از سیستم پذبرش دانشجوعه نه رشته ودرس وکشیک وغیره ,یه دندونپزشکم کشیک شب نداره وسختیاش حداقل از دامپزشک کمتره ولی حقوق خوب میگیره.

 14. مدرک پزشکی داشتن دلیل بر باسواد بودن نیست . ما که در رشته های فنی درس خوندیم اگر مهارت بالایی نداشته باشیم اصلا استخدام نمیشیم . در حالی که دولت از بیت المال صرف داشتن یک مدرک پزشکی این حقوق رو پرداخت میکنه . ارزیابی سواد افراد در این رشته که با جون افراد سر و کار داره هیچ اهمیتی نداره متاسفانه !!!!

  • شما تا حالا چه کار ی مستقلا انجام داد ه اید بغیر از کاربر ساده کامپیوتر .کدام کار پروژه صنعتی را تا بحال انجام دادید.چه نوآوری داشته اید.باز ما به درد چند نفر رسیدیم.مدرک شماها را کی ارزیابی کرده.هزینه تحصیل رایگانتان را چطور پرداخته اید.خودتان میگویید که کار نکرده اید.ما در بدترین شرایط تجصیل با کار رایگان برای دولت انجام داده ایم.حداقل هفت سال کار مجانی انجام داده ایم.بارها از امتحانات جامع و پایه و غیره گذشتهایم.از استاد با مدرک پایینتر از دانشگاه آراد مدرک بالاتر اخذ کرده اید .میتوانید سوادتان بالاست بروید جاهای دیگر استعدادتان تلف نشود.

   • با سلام اگر دلیل را سواد و دانشگاه معتبر و سختی کار میدانید قبول کنید شغل یک پزشک به هیچ وجه با شغل یک قاضی قابل مقایسه نیست و بسیاری از بزرگان ما داروهای آرام بخش مصرف میکنند و اکثرا تا سن ۶۰ سال با سکته قلبی یا مغزی بخاطر فشار زیاد دار فانی را وداع میگویند ولی بالاترین دریافتی یک قاضی از ماهی ۷ تومان بالا نمیرود
    انشاالله که همه عاقبت بخیر شویم ولی انصاف نیست

   • اینکه پزشکان ما انگلیسیشون ضعیفه خوب می تونند خودشون کلاس برن همینطور که برای برخی درساشون کلاس میرن البته برخها خودشون از اینکه فارسی یاد میگیرند راضی هستن می گن با زبان تخصصی جبران میشه که این هم باید بررسی بشه .اینکه بیمارستان مردانه یا زنانه مشکل داره کاملا بهانه هست وغلط چرا که تو خود امریکا و انگلیس هم بیمارستان مخصوص زنان دارن تازه ما ادعای مسلمون بودن داریم ولی کادر درمان انگار به همه محرمه هستن خدا خودش بخیر کنه ما فقط یاد گرفتیم مشکلات رو گردن دیگران بندازیم حتی تو زندگی شخصی با این همه پرونده وطلاق همه چیز روشنه.ایا تمام پزشکان که ویزیت به قیمت سال می گیرند اطلاعات پزشکیشون هم برای همون ساله یا برای دوران دانشجوییه؟ باید ویزیت پزشک بسته به علم ومهارتش باشه که نیاز داره هر سال ارزیابی بشه .نظام روانشناسی هر دو سال صلاحیت مشاورین رو بررسی میکنه ولی نظام پزشکی کد رو که داد دیگهخ تمومه می مونه باز اموزی که اون هم به خاطر امتیازش برخی شرکت کنن مشکل خودمونیم که نمیدونیم چرا این شغل رو انتخاب می کنم بعد از زمین وزمان طلبکاریم

 15. والا منم مدرک دکتری دارم کارم خیلی سخت و استرس زاست ولی از این پول ها خبری نیست خیلی بگیرم ۳/۵میلیون اگه باور ندارید فیشم رو بفرستم

 16. پزشک مفقودالاثر

  سالهاست که عطایش را به لقایش بخشیدم حتی زمانی که طولانی هم بود و برای وزارت بهداشت بیگاری میکردم ،یا سالهایی که در دخمه ای در جنوب تهران مطب داشتم همیشه در مورد شغلم دروغ میگفتم ،… توی مرغداری کار میکنم …. معلمم…… دوستان یه جای کار ایراد داره ، خیلی وقته که عشق درازمدتم به پزشکی به بیزاری تبدیل شده ، آدم نباید پزشک باشه و بهتره همه به مرگ طبیعی بمیرن … نباید پزشک باشی چون توی این سرزمین شریف بودن دشواره و یک پزشک عاشق مردم ، محکوم است به شریف ماندن و در این سرزمین دیوار انسان شریف بسیار کوتاه است…..سخته که همه چیز را آشکارا و بروشنی بدانی ولی خودت را به حماقت بزنی ، دشواره که آلت دست احمق تر از خودت باشی … دوست همکار و همکلاسی فرزانه ای داشتم که هردو از بهترین دانشگاه فارغ التحصیل شده بودیم … او هم رها کرد و رفت کانادا و دیگر سراغ پزشکی را نگرفت … در آخرین تماسمان گفت جایی کارگر است و ساعتی ۳۰ دلار میگیرد و در اوقات فراغت کتاب مینویسد…. گفته بودم یک جای کار ایراد دارد ؟! نه…..

 17. والا تو این کشور……همه چی رو دزدی وبی عدالتی ومفاسد اخلاقی….،..بنا شده

 18. من یه بازاری هستم
  از صفر شروع کردم
  تو دانشگاه هم تحصیل کردم ولی به درد بازار کار نمی خوره
  اینجا همه از حقوقشون صحبت می کنن و استرس
  برای من بازاری استرس دیگه جزعی از وجودم شده
  چک پس نشده مشتری
  چک هایی که متعهد به پرداختشون شدم
  اجاره مغازه و خونه ،هزینه های مغازه و خونه
  افزایش کاهش قیمت کالاها و قدرت خرید مردم
  رقابت برای فروش تو این بازار با سود یک درصد
  فرض کن محصولی رو می فروشی که دومیلیون تومن بابتش پول دادی و با سود ۲۰ هزارتومنی محبور می شی فروش کنی
  اقتصاد ایران خرابه
  دنبال این بحث ها نباشید
  پزشکا بعضا انتظارانتون خیلی خیلی زیاده
  اگر شما هفت سال درس خوندی و شدی پزشک
  ما هم هفت سال درس خوندیم و هفت بار ورشکست شدم و شدیم یه بازاری

 19. همه جای دنیا بهترین قضایا ماله قضات محترمه بجز کشور عزیزمون
  سختی کار و شیفت و کشیش و… همشون در مقابل سختی کار قضاوت قبول کنین کشک هم نیستن
  یه قاضی بیچاره امنیت جانی نداره همیشه درحال استرس عذاب وجدان و…… شما پزشکا واقعا مفت خورین. من اگه کاره ای بودم واقعا به قضات کمک میکردم چون به نظر من سخت تزین کار دنیا رو انجام میدن

 20. دانشجوی پزشکی

  تمامی کامنت ها را خوندم و فقط میتونم بگم متاسفم،متاسفم برای قشری که اتفاقا خیلی خودشونو برتر میدونن و بحثشون اینجا سر همینه اتفاقا… دوستان مهندس، دوستان دکتر، دوستان قاضی، دوستان کاسب بازاری، به جای اینکه ببینید کی کارش سخته، کی بیشتر سختی کشیده، یکم به این نگاه کنید که دارید کجا زندگی میکنید، ببینید جامعه به چه شغلی نیاز شدید تری داره، اخه تو کشور جهان سومی مثل ایران که هنوز نصف مردمش بهداشت فردیشونم رعایت نمیکنن، به غذای سالم و ورزش کوچکترین اهمیتی نمیدن اصلا دور از انتظار نیست که به پزشک نیاز حیاتی داشته باشن، اینجوری میشه که هم واسه پزشکا کار هست هم درآمد، اقایون مهندس که شاکی هستین دغدغه ی اصلی کشور های جهان سوم هنوز سلامتی و درمان بیماری هاست نه پیشرفت صنعتی، واسه همینه بیشترین بودجه هم خرج کارکنان سلامت میشه، بله تو کشورهای جهان اول مهندسین و قضات بیشترین درآمد رو دارند، این دو دلیل داره، یکی اینکه اون کشور ها به اندازه ما مریضی ندارن و دیگه دغدغه‌ها ی کشور پیشرفت صنعتی، دومن که مهندس شدن تو کشورهای دیگه به راحتی ایران نیست، ما خودمون تو دبیرستان دیدیم که چه کسایی مهندسی قبول شدن، به غیر برتر های واقعی کنکور، یعنی کسانی که واقعا باهوش بودن که فکر نکنم الان بیکار باشند، ضعیف ترین دانش آموزان به راحتی مهندسی خوندن، وقتی یه مهندس میگه من بیکارم فک نکنین از بچه های شریفه، پیام نور عجب شیرم رشته های مهندسی داره، به این توجه کنین که ۵۰۰۰ نفر در سال فقط پزشکی قبول میشن اعم از دانشگاه‌ها ی آزاد و سراسری، این یعنی باهوش ترین شرکت کننده ها، واقعا خیلی هم عجیب نیست که باهوش ترین افراد جامعه بهترین درآمد رو داشته باشند، پس لطفا پزشکان، مهندسان وبقیه شغل هارو با کشور های دیگه مقایسه نکنین با شرایط ایران بسنجین، اگه خوب های پزشکی ما به خاطر نداشتن رفاه از ایران فرار کنن، همین شما ها به خاطر یه دل درد جونتونو از دست میدین…
  همش هم تقصیر شما ها نیست، سیاست های کشور ما هم غلطه، وزارت بهداشت هر سال فقط همون قدر که احتیاج داره پزشکی میگیره، واسه همینه که به خنسی نخورده، اگه رشته های دیگه هم اینجوری هدف مند دانشجو میگرفت، دیگه این مشکل را نداشتیم که بیشتر اقشار دیگه جامعه به دلیل بیکاری و مشکلات اقتصادی خودشون بخوان حالا یه شغل دیگه جامعه رو که موقعیت خوبی داره به زور بکشند پایین و اونو کم ارزش جلوه بدن….
  پس دوستان بدانید که اگه تمام پزشکارو بیکار کنند حقوقشونم کم کنند دردی از شما دوا نمیشه، که اتفاقا درداتون بی درمونم میمونه، پس مشکلات اقتصادی خودتونو گردن دکترا نندازید، مقصر کسیه که برای شما برنامه ریزی نکرده

 21. سلام علیکم
  شمارا به خدا قسم میدم که به حال دریافتی پزشکان عمومی رسمی شاغل در مراکز بهداشتی شهری دولتی هم فکری کنید
  کل دریافتی فقط حکم حقوقی است به مبلغ۲میلیون و۴۰۰ هزار تومن لطفابگید اگه زیاده کمش کنند!!!!!در حالیکه دریافتی همکاران همتراز مثلا برخی از رئیس شبکه ها و معاونین بهداشتی یا سایرین که ستادی هستند با کار کمتر از ۱۵ یا ۲۰ میلیون تومان هم تجاوز میکند که البته این تجاوز به بیت المال است این در حالیست که پزشکان در مراکز شهری با انواع مخاطرات ومراجعه بسیار بالا مواجه هستندوخیلی ها مثل من بخت برگشته حتی یک ریال اضافه کار هم نمی گیریم تفاوت دریافتی فقط در مزایایی است که به مدیران و هر کس که مدیران تشخیص بدهند تعلق میگیرد واین بی عدالتی محض است خدایا به تو واگذار میکنم واقعا برای جامعه پزشکی و مردم ایران متاسفم با این وزیر بهداشت با دیدگاه تخصص گرا چرا که از حقوقهای نجومی برخی از متخصصین چه زیبا دفاع کرد که صدای هیچ کس در نیومد وپزشکان عمومی را چه زیباتر تحقیر میکند اینحا برای اینکه وضعت خوب با شه باید یا پست داشته باشی یا یه جور دیگه کار کنی!!!مهم نیست چه مدرکی داری حقوق یک پزشک عمومی از یک بهورز پنجم ابتدایی کمتره

 22. دوست عزیزی که همش می گی ما شیفت گذروندیم و حقوق یه دکتر تو سوئد بیست منه و…
  من هم مهندس برق هستم و تو یکی از بهترین دانشگاه های ایران درس خوندم و زحمتی که کشیدم کمتر از خیلی از دانشجوهایی پزشکی نبوده ولی به یه مهندس برق وقتی تازه بخاد بره سر کار نهایتا دو تومن میدن، حالا اگر بره عسلویه پول خونش رو بخاد بگیره نهایتن سه، سه ونیم…
  حالا همون فرد تو کانادا باشه ماهی هفت هزار تا میگیره که میشه حدود بیست خورده ای میلیون…
  اختلاف رو اینجور ببینید لطفا

 23. با سلام
  من خیلى متاسفم براى فهم و درک کم خیلى از هم میهنان در مورد شغل پزشکى عمومى( فرهنگسازى ناقص)
  من پزشک هستم و در آلمان در تخصص رادیولوژى.
  در این جا هیچگاه مریض پیش متخصص نمى رود.اول مریض باید زیر دست پزشک عمومى معالجه بشود.
  براى بررسى رادیولوژى و از جمله سى تى اسکن، ام ار آى و رادیوگرافی به رادیولوژی فرستاده میشود.
  اگر کارش با جراحى باشه ، دکتر پزشک عمومی برگه اى مینویسد و ایشون را به جراحی واگزار میکند.
  و همچنین اگر با تجویزات حال مریض بهبود پیدا نکند ، انها به انکلوژیست یا چشم یا پوست انتقال پیدا میکنند.

  و این نکته را میخواستم بگویم که به هیچ پزشکى ( پزشک عمومی) ضررى وارد نمیشود و اینجا قدر تمام پزشکانشان را میدانند و کسى هم نمیگوید که پزشک عمومى که پزشک نیست.

  حقوق یک پزشک عمومی دست کمی از یک متخصص ندارد.

  امیدوارم که در کشور خود ما هم چنین رسیدگى به پزشکان عمومى بشود.

  پزشک خارج از کشور
  على

 24. سلام.
  من امسال پزشکی قبول شدم. تو مدرسه ما فقط من وبرادو دوقلویم پزشکی قبول شدیم ولی تو ریاضی ها ماشاالله همه شون مهندس شدن! .چندتا مهندس برق داریم چندتا مهندس مکانیک و..
  درضمن تو دانشگاه آزاد شهر کوچک ما مهندسی برق تا دکترا موجود می باشد. درحالی که در استان ما(آذربایجان شرقی) فقط تبریز تو سراسرس و آزاد وپردیسش پزشکی داره.
  متاسفانه تو شهر ما بدون کنکور تو آزاد تو غیز انتغائی ها وپیام نور بیشتر مهندسی ها موجود می باشد که باعث شده تا عملا مهندسی دانشگاه صنعتی شریف با مهندسی آزاد شهر ما فرقی نداشته باشه که این در اثر بی مسیولیتی وزارت علوم استو خوشبختانه وزارت بهداشت حساب کتاب داره همین جوری همه پزشک نمی شن چون ظرفیت کل پزشکی آزاد وسراسری و پردیس تقریبا ۵۰۰۰نفر است که باعث شده پزشکی تو جامعه ما و کل دنیا ارزش داشته باشه.
  جامعه پزشکان تو اصطلاح جامعه شناسان به یقه سفیدان مشهور است که تو کل دنیا هم همینطوریه. وبیشترین دستمزد ها برای پزشکاست. پس پزشکی رو با هیچ کدوم از مهندسی ها مقایسه نکنید.

  • سلام امیراقا …. چون بحث تعدد پزشکا رو گفتی جوابت میدم … عرض کنم که بنده در یکی از شهرستان های خراسان جنوبی زندگی میکنم و تا چند سال پیش ما واقعا احتیاج به پزشک داشتیم اما الان اینطور نیست در این حد که همین الان فقط ۴ نفر پزشک رزرو هستن واسه اینکه بیان طرحشون بگذرونن …. این گفتم که بدونی تعداد پزشک ها با وجود همین ظرفیت کم نسبت به مهندسی داره سال به سال زیاد میشه که مثالشم عرض کردم … در اخر هم بگم که از ۴ سال پیش استان های محروم ظرفیت جداگانه داشتن مثلا از همین شهر ما یاذمه ۴ سال پیش فقط ۷ نفر پزشکی تعهدی قبول شدن که نسبت به سال هایه قبلش معمولا ۱ یا ۲ نفر پزشکی قبول میشدن پس اینو بدون پزشکیا های تعهدی هنوز سرکار نیومدن که ببینی چه اشباعی ایجاد میشه واسه پزشکی…بنده هم مهندسی مکانیک با رتبه ی ۱۰۲ منطقه ۳ هستم و قبول دارم مهندسی اشباع شده ….

  • اینکه یکی پزشکی قبول میشه و اون یکی مهندسی که نشد حرف حساب ! من یه سوال دارم …. اگر این دستگاههای پیشرفته پزشکی که همه شون الترونیکی و اینقدر دقیق هستند نیودند ، شما چیکار میتونستین بکنید؟ باید مثل ابو علی سینا جوشونده به مردم میدادین …. این دستگاهها رو کی اختراع کرده ؟ جز اینه که مهندسهایی باید باشند که برنامه های کامپیوتری دقیق را بنویسند و دستگاهها را درست کنند ….. شما پزشکها اگر اقتداری در جامعه دست و پا کرده اید …. این جایگاهتان را مدیون مهندسانی هستید که اگر نبودند در شنیدن صدای قلب بیمار هم عاجز بودید …. یک دست صدا نداره …این یادتان باشد … پس اگر پولی در مملکت هست حق همه است نه فقط پزشکان .

  • مهدی از اصفهان

   شما بهتره بذاری اول مدرکتو بگیری تا مهرش خشک بشه ‘بعدش اظهار نظر کنی و جلو خودت یا الله بگی آقای یقه سفید’

 25. سلام بر هموطنای پزشک و غیرپزشک. مشکل ما ها اینه که اونی که بالای نردبانه رو باید بیاریم پایین عزیزان غیر پزشک حقوق شما هم باید بالا باشه اعتراض کنید که حقوقتون رو ببرن بالا نه اینکه حقوق دیگران رو بیارن پایین تا جیگرتون حال بیاد خودتون رو باهم دیگه مقایسه نکنید اعتماد مردم رو به هم دیگه کم نکنید تا کی باید به هم هتاکی کنیم…

 26. دوستانى که در رشته هاى غیر إز پزشکى فعالیت میکنند و اعتراض از دارمد کم دارند بهتر است به دولت شکایت کنند که چرا درامد مکفى ندارند نه اینکه چون درامدشان کم است سعى کنند درامد دیگر أقشار را هم پایین بیاورند. گرچه حقوق یک پزشک با سالهایى که زحمت کشیده است قابل مقایسه نیست

 27. سلام پزشک متخصص هستم در مدت طرح سی روز ماه و هرروزه ۲۴ ساعته گرفتار بیماران شدیدا بدحال بخش مراقبت های نوزادان بودم ماهیانه برای بیمارستان بین ۵۰ تا ۷۰ میلیون کار می کردم .فقط بدانید هر ۶۰ روز دو روز یا سه روز مرخصی داشتم .به نطر تون از این درآمد چقدر به خودم داده باشند عادلانه است .شاید تعجب کنید که کارانه من ۲۷ درصد بود .یعنی شما فعالیتی انجام دهید و ۷۳ درصد آن به نفع دولت و بیمارستان برداشته شود .آیا به کارتان ادامه میدهید ؟؟؟؟؟

  • من فوق لیسانس برق دارم برای شرکت مشاوره ای کار میکنم. شرکت تنها ۱۶ درصد از پولی رو که میگیره بهم میده. وضع ما مهندسا از شما دکترا به مراتب بدتره. دانشگاه آزادم نخوندم. با همین رتبم توی رشته تجربی پزشکی تهران یا حداقل اصفهان قبول میشدم.

 28. باسلام من همدان زندگی میکنم ،و پرستار هستم پایه حقوق من ۱۸۰۰هست و من با کلی اضافه کاری اگه خودمو بکشمممممم حقوقم ماهی ۳.۵تا۴تمنه اونم اگه شبوروز شیفت بدممممم…بعدشم تفاوت احترام زشکا و پرستاراا فاحشههه علاوه بر حقوقشون من بعد ازینکه درسمو تموم کردم دوباره کتکور دارم و الان اکسترنم بهتون بگم که دوستای که من داشتم و پزشک بودن و الانم فارغ تحصیل شدن حداقل حقوق ماهانشونن بدون اینکه هیچگونه فشاری به خودشون بیارن ده تمنه که این مبلغ اگه سخت کار کنن ،مثلا یکی از دوستام تو اورژانسه و خیلی سخت کار میکنه و تقریبا مث من ماهی ۱۴شب شیفت میده ۲۵میلیرن حقوقشه .یکی دیگه از دوستام بعد فارغ اتحصیلی رفت به یه روستا دور از شهر و خودش میگه که هفته ای سه روز ویزیت میکنه و ماهیی۱۶تمن میگیرع البته این ۲۵تومن و ۱۶تومن که میگم حقوق کلی هستش نه پایه..بعدشم فک کردین یکی مث من که خودم تو محیط بیمارستانم و از همه چی مطلع هستم عقلم کم شده که این همه با سختی هم کار کنم و هم درس بخونم اگه اختلاف بین پزشکی و پرستاری یا پیرا انقد کم بود که مث بچه ادم میشستم سرکارم ولی تفاوت بین پزشکا وبقیه کادر بیمارستان چه پرستارا و علوم ازمایشگا چه فوریت چه رادیولوژی همه و همه واقعا بهتون میگم از همه نظر فاحشه چه ازنظر احترامی که دارن چه پولی که میگیرن

  • واقعا دلم همیشه برای پرستاران می سوزه بندگان خدا بعضی وقتها هم باید حرف دکتر رو بشنوند هم همراه بیمار رو ولی خدا بزرگه ثوابش بیشتره ان شاء الله هیچ وقت مریض نشید و همیشه سلامت باشید

 29. باسلام.خدمت دوستان پزشکی باید یادآوری شود اگر به چند سال اخیر و کنکور سراسری باز گردیم خواهید دید قبولی در رشته های مهندسی بسیار سخت تر از پزشکی بوده است.الان قبولی در کنکور به دلیل حجم زیاد داوطلبین است نه سختی سوالات.پس چون پزشک هستید لطفا واقع بین باشید.فقدان هوش تان را دلدل سختی کنکور و یا نخبه بودنتان ندانید.چه بهتر که نفر اول کنکور تجربی مهندس برق بوده است.

 30. جناب آقای شهبازی

  با سلام

  شاید جنابعالی برای بسیاری فعلان سیاسی –اجتماعی فردی نام آشنا باشید، ولی اینجانب نام شما را برای اولین دفعه درباره انتقاد به عملکرد مالی وزارت بهداشت شنیدم
  که واقعا شنیدن این انتقادات جنابعالی، باعث خوشحالیم گردید

  جناب آقای شهبازی شاید به جرات بتوان اذعان کرد شما با شهامت کامل ، برای اولین مرتبه درباره این مقوله سخن به میان آوردید
  نشیندم که تا کنون مسئولی، نماینده مجلسی، امام جمعه ای یا… درباره این مقوله سخت گفته باشد

  جناب آقای شهبازی

  به دلایل مختلف مانند زندگی ماشینی، استرس، تغذیه نامناسب یا….متاسفانه مرتبا به بیماری های مردم ایران افزوده می شود
  که این موضوع جای تاسف دارد
  به جای اینکه مردم سالم باشند تا تعداد بیمارستان ها ، داروخانه ها کم شود
  تعداد بیماران افزایش یافته، لذا تعداد بیمارستان ها هم افزوده می شود
  حال با این افزایش بیماری ها
  وزارت بهداشت یا حتی جامعه پزشکی نگاه کاسب کارانه به سلامت مردم دارد!!!!

  جناب آقای شهبازی هزینه های بالای درمان قشرهای مختلف مردم را به تنگ آورده هست
  جناب آقای شهبازی وزارت بهداشت با سیاست حمایت مالی پزشکان، به دانشگاه آزاد اجازه تربیت پزشک عمومی یا حتی متخصص را نمی دهد ، تا تعداد پزشکان حالت انحصاری داشته باشد
  جناب آقای شهبازی دولت ، مجلس ، مردم مرتبا فریاد درباره فیش های حقوقی نجومی فریاد می زنند
  در صورتیکه یک پزشک متخصص در شهرستان چندین برابره یک مدیر حقوق دریافت می کند!

  جناب آقای شهبازی پزشکی که رسالتش درمان بیماران هست ،اکنون فقط به دنبال کارانه است!
  جناب آقای شهبازی وزارت بهداشت فقط فقط با طرح های تبلیغاتی به دنبال افزایش حقوق پزشکان هست
  این دولت فقط به کام پزشکان عمل کرده است!!
  جناب آقای شهبازی سیایت وزارت بهداشت پیشگیری نیست!! بلکه درمان با هزینه های بالاست
  سخن زیاد است….
  ولی اینجانب به نمایندگی از مردم شریف ایران
  به نمایندگی از هزاران جوان
  هزاران دردمند

  خواهشمندم مقوله عملکرد ضعیف وزارت بهداشت و حقوق بالای پزشکان را به صورت خاص پیگیری فرمائید
  یقیین حاصل بفرمائید این پیگیری، باعث رضایت خداوند متعال و کمک به مردم ایران اسلامی خواهد شد

  سلامتی و توفیق روز افزون شما را از درگاه خداوند منان مسئلت می نمایم-سپاسگزارم

 31. دانشجوی برق شریف ساله چهارم وقتی میبینه فقط دکتر باید باشی تا مفت مثل یه پادشاه زندگی کنی درسشو ول میکنه میره تجربی امتحان میده اول هم میشه.بقیه تحصیل کرده ها باید برن کشکشنو بسابن.

  • آقای محترم شما هم اگه میتونستین درس میخوندین میومدین پزشکی میخوندین تا میفهمیدینـکی پول مفت!میگیره،واقعا شرم آوره همچین آدمایی پیدا میشه،یه پزشک متخصص ۳۰و چن سالگی فارغ التحصیل میشه و خرجشو هنوز خانواده ش میده،و چیزی جز فکر کردن به سلامتی مردم نداره…اینایی که میگن پزشکا پول مفت میگیرن،بخدا خوبه یه ذره منطق داشته باشین،به طور کلی اول از همه یک پزشک باید در رفاه باشد تا درگیریهای شغلی و درامدی اون رو تحت تاثیر قرار نده چون با سلامتی و جان انسان سروکار داره!و اینکه حقوق دانشجوی رزیدنتی در ایران یک بیستم آمریکا و آلمان هم نیست،خوبه حداقل یکم آدم شرافت داشته باشه،اخلاق داشته باشه و به قشری الکی بدون هیچ آگاهی از مشکلاتش تهمت نزنه….
   یاعلی

  • درست نیست بگیم پزشکان پول مفت درمیارند بالاخره باید درست ومنطقی فکر کرد اون بندگان خدا هم درس خوندن وزحمت کشیدن .اینکه درامدشون بالاه یه خرده هم تقصیر خود مردمه که خوب دکتر رو مهمتر از بقیه میدونن بقیه هم دوست دارن دکتر بشن تا مهم باشن
   ولی هیچ کس هم دعوت نامه نداده یا به زور نخواسته که فلانی دکتر بشه خودشون دوست داشتن حالا هم نباید طلبکار باشند که سخته و..بالخره هر کاری سختی ودرامده خودشون رو داره همه موفق باشند ان شاء الله

 32. با سلام به همه دوستان به ظاهر استاد در نظر دادن نسبت بهمدیگه!من خودم عسلویه زندگی میکنم و تا دلتون بخواد با مهندسای شرکت نفت و گاز رفت و آمد دارم….شمایی که میگی مهندسا اینقد میگیرن و اونقد میگیرن…چتد نفر براتون بیارم که با ده روز کار کردن و ٢٠ نفر تعطیلی مطلق دارن ماهی بالای۴ ۵ تومن میگیرن….بله قبول دارم یه اشتباه دانشگاه ها این بود که دره دانشگاه رو باز کردن و همه رفتن سمت مهندسی خب عواقبشم همین میشه که یه عده مهندس درامد خدا تومنی داشته باشن و یه عده هیچی و بیکار…برا سیستم پزشکی هم همین اتفاق داشت میوفتاد تو دولت قبل با اوردن دانشگاه بین و الملل ولی باز خوب شد که ظرفیت رو کن کردن که این بلا سره سیستم پزشکی نیاد….پس الکی اینجا به هم بدوبیرا نگین و وقت خودتونو تلف نکنین!!برین دمبال پارتی بگردین بیاین عسلویه پول پارو کنین!!مشکل از ریشه و بن بوده که درس بشو هم نیس دیگه!!!یا راهی خواهیم یافت یا راهی خواهیم ساخت…پس بریم راه خودمونو بسازیم….

 33. سلام خدمت شما عزیزان…من می خوام انتخاب رشته کنم با این بحث موندم پزشکی تعهدی ارزش داره که من برم یا برم پرستاری؟؟؟میشه شما که تجربه دارید بگید چیکار کنم؟؟؟؟

 34. عزیزان اگه بخاطر سختی کار گله دارین و مقایسه از لحاظ سختی کار میکنین پس کارگر ساده خیییییلی بیشتر از مهندس…سختی کاریش بالاس
  ولی قبل کنکور ۱۳_۱۴ ساعت درس نخونده _۲۴ساعت کشیک و شیفت اورژانس نمونده ،با علم خودش کسی که داره از دنیا میره نجات نداده ‌…
  لطفا مقایسه کذب و بی منطقی انجام ندیدن
  پزشکی برترین رشته و کار در کل دنیاس

 35. سلام
  اقایان و خانوم ها با همه این تفاسیر من موندم پزشکی بخونم یا نه
  یه پزشک جواب سوالمو بده ممنون میشم

 36. با سلام من یک پزشک عمومی با ۱۵ سال سابقه در اداره دولتی که ۸ سال ان در مناطق روستایی( با بیتوته ۵ سال و بقیه بدون بیتوته)) بوده و فعلا در شهر به عنوان کارشناس بیماریها خدمت میکنم ماهیانه دو میلیون و هشتصد هزار تومان دریافتی دارم و متاسفانه زمانی که روستا بودم طرح پزشک خانواده با این حقوق نبود و الان در محل کارم یک لیسانس بهداشت را رییس من و مسوول بیماریها گذاشتند و در طول این سالها سیاستهای غلط وزارت بهداشت پزشکان عمومی را بیچاره کرده است و تبعیض حتی بین پزشکان عمومی وجود دارد به بعضی مجوز MMT داده اند که درامدهای بالا دارند وبعضی مثل من در اداره دولتی کارانه یک لیسانس رو میگیرم و در این ۱۵ سال به من حق محرومیت از مطب هم نداده اند فقط تبعیض حکمفرماست

 37. سلام
  خسته نباشید

 38. سلام
  به دلیل عدم توانایی مدیران و مسئولین در کنترل و پایین اوردن تعرفه های پزشکی ، کمتر پزشکی در مراکز دولتی کار می کند و درامد بالای بخش خصوصی باعث بی میلی حتی در تشخیص و درمان پزشکان بخش دولتی شده است.درامد یک پزشک بخش خصوصی در ایران تقریبا با درامد پزشک در آمریکا مطابقت دارد اما با این تفاوت که اختلاف درامدی یک پزشک در ایران با سایر مشاغل در ایران بسیار زیاد است بطوری که هزینه ترمیم یک دندان به اندازه تمام حقوق یک کارگر ساده می باشد و یا ویزیت یک متخصص حدود یک دهم حقوق یک ماه کارگر ساده می باشد.تنها راه موثر کردن درمانهای بخش دولتی و کاهش فاصله حقوقی بین پزشکان و سایر مشاغل کم کردن تعرفه های بخش خصوصی است.اگر پزشکانی هم حاضر به فعالیت در مناطق محروم نشدند هستند پزشکان بیکاری که می توانند بجای انها فعالیت بنمایند.گفتنی است دولتها و وزارت بهداشت بجای پرداختن به موضوع مهم پیشگیری ، تنها به فکر درمان و گسترش زیرساختهای درمانی هستند و یک سوال مهم بوجود می آید و آن اینست چرا دولت هزینه های زیادی جهت جلوگیری از بیماری نمی کند اما بودجه های انچنانی جهت احداث و تعمیر و تجهیز اماکن درمانی می کند ؟چرا محیط آلوده؟ چرا غذای ناسالم و سرطانزا؟ چرا محیط سرشار از استرس؟ آیا دولت توان مقابله با سودجویان را ندارد؟ جالب است بدانیم غذایی که ما مصرف می کنیم در کشور های دیگر دنیا به دلیل رعایت ندارن اصل مهم بهداشت مواد غذایی ، غیر قابل مصرف می باشند اما در کشور ما به دلیل مصلحت اندیشی آقایون مردم باید دچار بیماری شوند.به امید کم کردن تبعیض در کشور

 39. یه نفر با مدرک سیکل که روزی ۱ ساعت هم در عمرش کار نمیکنه از راه خرید و فروش ماشین ماهی ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون درامد داره و یه مغازه دار بازار با روزی ۵ ساعت کار نه چندان مفید! و گاها کلاهبرداری ماهی ۱۰۰ میلیون درامد داره حتی یه دست فروش بازار که به کمتر از ماهی ۲۰ تومن راضی نیست و. یه مدیر دولتی با ماهی ۷۰ میلیون درامد که موارد لو رفته تا مبالغ به مراتب بالاتری هست.و.. هزاران مثال دیگه اونوقت شما به بزشکای زحمتکش و از خود گذشته اعتراض دارید؟ ۱۰۰ برابر اینم حقوقشون باشه حقشونه. نوش جونشون.. حلالشون

 40. قابل توجه دوستان . بیشترین هزینه در بخش بهداشت و درمان چه بیمه و ازاد مربوط به هزینه پرسنلی است که در صدر هزینه پرسنلی هزینه پزشک معالج است

  و در بین پزشکان متخصصین بیمارستانی بخش خصوصی بیشترین هزینه کرد رو شامل میشه نسبت به کل هزینه و در مقایسه حداقل درامدی کشور ی که در حالت مجاز ۱۰ برابر است بیشتر است و گاهی پرداخت ۱۰۰ برابری حداقل حقوق پایه است و با کمترین پرداخت مالیات

  و در بخش دولتی با کمی اختلاف درامدی نسبت به بخش خصوصی باز هزینه متخصصین است که بار مالی زیادی رو بر دوش بیمه ها قرار میده

  و در
  هزینه پرسنلی پزشکان عمومی در دومین سطح هزینه قرار دارن در کشور مافیایی # چنین چیز زیاد جای تعجب نیست

  اکثر معلمان و مهندسان کارگزان و مزد حقوق بگیران خصوصی زیر ۲ میلیاون دامر ماهانه دارن

 41. یک ضرب المثل معروف داریم که میگه راه باز و جاده دراز قبولی در رشته پزشکی کار هر کسی نیست شما هم اگر می تونستید قبول می شدید و حقوق بالا می گرفتید این ایراد ها همش از روی حسادت است و سلام

 42. سلام
  مشکل اینه که وزیر محترم با درامد میلیاردی که فقط کوچکترین ان گذاشتن وثیقه ۵۰ میلیاردتومانی برای برادر اقای رییس جمهور است ،اصلا درکی از درد پزشکان عمومی ندارد.
  در اکثر کشورهای دنیا وزیر بهداشت یک مدیر توانمند است نه یک پزشک یا بیزینس من !

 43. باید خشکاند سندروم بی مسوولیتی را

  سلام. با اینکه خود من دانشجوی پزشکی هستم
  اما بشدت به موضوع پزشک خانواده اعتراض دارم.
  من به زور و بعد از یه ماه تونستم وقت خالی پیدا کنم برم شهرم مادرو ببرم پزشک خانوادش که براش یه سری آزمایش مهم بنویسه چون بشدت مریض احواله اما جناب خان دکتر فقط دوساعت مطب تشریف دارن و بار سوم بود که رفتیم مطب و دکتر تشریف که نیاوردن هیچ، تماسم نگرفت هیچ، چندبار سکرتر بهش زنگ زد هی الکی گفت میام میام
  اصلا این نظام ارجاع توجیه منطقیش چیه؟ ما فط چون تمکن مالی برای آزمایش آزاد نداریم باید حتما بریم پیش دکتر نامریی که رو دفترچه بنویسه آزمایشو. درصورتی که خودم آزمایشات لازمو اطلاع دارم که چی هستن
  فقط دریغ از این عمر

 44. سلام.اینکه قبول شدن در پزشکی سخته یه بحثه.اینکه عدالت تو جامعه نیست یه بحثه.من با رتبه ٣۶کنکور ریاضی دانشگاه شریف برق خوندم،کی میتونه بگه که من برای کنکورم کمتر از یه فرد که پزشکی قبول شده درس خوندم؟؟از لحاظ سختی درس هم هردرسی سختی خودشو داره و قابل مقایسه نیست.من الان تو ٢۶سالگی فوق لیسانس شریف رو گرفتم یه پزشکم تو همین سن دکترای عمومیش رو میگیره و این درست نیست که هی میگن تایم درس خوندن ما زیاده…اما منی که فوق لیسانس شریف میگیرم میام بیرون شرایط کاریم کجا و اونی که ازبدترین دانشگاه دولتی تو همین سن پزشکی عمومیش رو میگیره کجا؟؟؟مشکل نه تقصیر منه نه پزشکها…من زمان به عقب هم برگرده پزشکی نمیرم چون دوست نداشتم و نخواهم داشت این رشته رو هیچ وقت…اما نبود عدالت همیشه افراد رو اذیت میکنه و در شرلیط فعلی عدالتی وجود نداره نه فقط برای این شغل در تمامی شغلها…

 45. آقایون و خانومایی که دارین به پزشکای عمومی توهین میکنین
  یه پزشک جوون باید بعداز هفت سال درس خوندن و جون کندن دوسال به اجبار به مناطق محروم با کمترین درآمد که حتی خرج رفت و آمد به شهرشم نیست بره . و اگرم بعد از چندین سال حق زحمتاشو میگیره شما حق حرف زدن ندارید چون به نظرم باید حقوق پزشکای عمومی از سایر پزشکا بیشتر باشه چون توی هفت سال تمام بیماری هاو… رو درک میکنه درحالیکه پزشکای دیگه فقط در مورد اون چیزی که میخوان تخصصش رو بگیرن درس میخونن

 46. اگه واقعا اینه حقوق بگید بیخیال شم ایقد سختی نکشم

 47. دکتر محمد طاها

  دیگه خبری از درآمد آنچنانی مخصوصا در پزشکی عمومی نیست!
  مالیات هم دیگه همگی باید بپردازیم.
  واقعا رشته دیر بازده و طاقت فرسایی هست.
  من پشیمانم.
  رشته هایی مثل بینایی سنجی یا فیزیوتراپی بازار کار بسیار بهتری دارند تا پزشکی عمومی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*