تناقض رفتاری مقامات وزارت بهداشت با شعارهای دولت تدبیر و امید

دکتر فرزاد زجاجی – نایب رییس و دبیر انجمن پزشکان عمومی استان قزوین

photo_2015-06-18_07-10-43همه ما به خاطر داریم که جناب آقای دکتر روحانی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، در شعارهای مطرح شده قبل و بعد انتخابات ریاست جمهوری همواره بر اصل مشارکت مردمی در اداره کشور و استفاده از ظرفیت سازمانهای مردم‌نهاد تاکید داشته‌اند.

از روشهای مدرن حکومت‌داری در سالهای اخیر واگذاری امور تصمیم‌سازی و نظارتی اصناف و گروههای مختلف به نمایندگان قانونی آنها که از دل انتخابات برآمده‌اند، یا همان نظامات صنفی بوده است که هم مشارکت بیشتر مردم در اداره کشور و هم کوچک کردن بدنه دولت را در پی دارد.

در سالیان اخیر بخشی از تصمیم‌گیری در تعیین تعرفه‌های پزشکی و رسیدگی به شکایات از اعضا و همچنین مسائل آموزشی مورد نیاز به نظام پزشکی واگذار گردیده بود که پرجمعیت ترین نظام صنفی کشور و یکی از قدیمی‌ترینها در این زمینه است. البته به لطف مجلس محترم چندی بعد وظیفه همراهی در تعیین تعرفه‌ها از نظام پزشکی بازپس گرفته شد.

اما اکنون آنچه موجبات تعجب نگارنده و بخش کثیری از اعضای جامعه پزشکی را برانگیخته صحبتها و رفتارهای اخیر وزیر محترم بهداشت و درمان و مقامات ارشد وزارتی است که با صحبتهای دستوری گاه تهدید به بازپس‌گیری اختیار نظارت می کنند که بنا بر اعتقاد ریاست محترم سازمان نظام پزشکی اساسا چنین اختیاری تفویض نشده که قابل بازپس‌گیری باشد و سازمان نظام پزشکی ابزار لازم نظارتی را هم در اختیار ندارد؛ گاه نیز با فرافکنی و اعلام پرداختهای آنچنانی پزشکان خدوم را در نزد مردم افرادی پرتوقع و بی‌تفاوت نسبت به سلامت عمومی نشان می‌دهند.

همچنین رفتار هیات محترم دولت که وزیر بهداشت در آن حضور دارد در بی‌توجهی به کار کارشناسی نظام پزشکی در پیشنهاد تعرفه‌ها که حتی تصویب شورای‌عالی بیمه را نیز به همراه داشته و کاهش تعرفه‌ها در حالی که نمایندگان دولت در شورای‌عالی بیمه حضور داشته‌اند مسبوق به سابقه نیست و ریشه‌یابی علت شکل‌گیری این رفتارها نیاز به تامل دارد. شاید هجمه روانی رسانه‌ای به‌ویژه از سوی صدا و سیما بر علیه جامعه پزشکی در شکل‌گیری رفتارهای اخیر بی‌تاثیر نباشد اما به نظر می‌رسد وزیر محترم بهداشت و مقامات وزارتی در باد غرور تعاریف و تمجیدها (که از سوی مسوولان ارشد حکومتی به دنبال اجرای طرح تحول سلامت از آنها شده) خوابیده و فراموش کرده‌اند که بخش عظیم و تاثیرگذار شاغلین حوزه سلامت کشور همین پزشکانی هستند که در ماههای اخیر ناجوانمردانه مورد تاخت و تاز رسانه‌ای و بی‌مهری وزارت بهداشت به‌عنوان متولی اصلی سلامت قرار گرفته‌اند و از آنها تصویر انسان‌هایی طماع، کم‌سواد و بی‌توجه به سلامت مردم ساخته شده است.

vazir

در انتها باید خاطرنشان کرد بدون در نظر گرفتن نقش پزشکان نه تحولی در سلامت شکل خواهد گرفت و نه طرحی قابلیت اجرا در حوزه سلامت پیدا خواهد کرد. شایسته است وزیری که عملکرد وزارتخانه‌اش جزو موفق‌ترین وزارتخانه‌های دولت تدبیر و امید ارزیابی می‌شود و به‌نوعی از اقداماتش به عنوان پیشانی کار دولت نام می‌برند در سال همزبانی دولت و ملت، مروری بر مشی کلی و خط فکری دولت متبوعش داشته باشد و با توجه و احترام بیشتر به نظرات سازمان نظام پزشکی و انجمن پزشکان عمومی کشور که نمایندگان قانونی صنف مطبوعشان هستند، بیش از این موجبات ازردگی خاطر جامعه پزشکان که سنگربانان حوزه سلامت کشور هستند را فراهم ننماید؛ که فرصت خدمت محدود است و دیر یا زود زمان پاسخگویی در محضر الهی فراخواهد رسید.

(Visited 557 times, 1 visits today)

درباره‌ تریبون آزاد

مطالب منتشر شده در این قسمت لزوما بیانگر دیدگاههای انجمن نیستند و صرفا برای انعکاس نظرات و دیدگاههای مختلف همکران محترم در این بخش منتشر می شوند.

2 نظر

  1. دکترحاجیاقایی

    با تشکر از توضیحات جناب دکتر زجاجی “به نظر می رسد وزیر محترم فراموش کرده پزشک خانواده جز بر گرده پزشکان به خصوص پزشکان عمومی به مقصد نخواهد رسید و جامعه پزشکی هم به سخنان غیر منطقی ودستوری وقعی نخواهد گذاشت .والسلام

  2. با تشکر از نوشته پر محتوا اقای دکتر زجاجی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*