گزارش جلسه مشترک هیات رییسه فراکسیون ارتقا طب عمومی مجلس و انجمن پزشکان عمومی ایران

jalse-fraksion-isgp01

جلسه هیات رییسه فراکسیون ارتقا طب عمومی مجلس شورای اسلامی با هیات رییسه انجمن پزشکان عمومی روز دوشنبه مورخ ۳۰ شهریور ۹۴ برگزار شد. در این جلسه دکتر کامیابی رییس انجمن پزشکان عمومی ایران ضمن خوشامدگویی به میهمانان به تشریح جایگاه طب عمومی و اهمیت آن در رشد و توسعه کشور پرداخت. کامیابی با تاکید بر اینکه امروزه در همه جای دنیا تربیت پزشک عمومی به عنوان یک برنامه و سیاست مورد توجه دولتمردان است، بر لزوم روشن شدن جایگاه و احیای هویت طب عمومی به عنوان یک اصل و تکلیف قانونی تاکید کرد.

دکتر کامیابی همچنین به تشریح فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته از سوی انجمن پزشکان عمومی در طول یکسال گذشته پرداخت که مجموع این اقدامات به خوبی توانسته اهمیت جایگاه طب عمومی را در افکار عمومی، مسئولین و جامعه پزشکی روشن سازد. کامیابی در ادامه به بیان حساسیت و اهتمام و توجه پزشکان عمومی به داشتن تشکل برای احقاق حقوق خود و نهادن این مسئولیت بر دوش نمایندگان منتخب خود در انجمن پزشکان عمومی پرداخت.

دکتر گل علیزاد نایب رییس انجمن پزشکان عمومی ایران در این نشست با تشریح وضعیت شکل گیری انجمن پزشکان عمومی، از عدول از برنامه توسعه کشور در خصوص جایگاه پزشکان عمومی، عدم مشارکت نمایندگان پزشکان عمومی در فرایند تصمیم سازی و تصمیم گیری برنامه های مرتبط با پزشکان عمومی انتقاد کرد. گل علیزاده به اعمال محدویت های روز افزون بر پزشکان عمومی در فیلد های کاری مختلف و تشویق تخصص گرایی و تحمیل هزینه های مالی و معنوی به مردم و کشور اشاره نمود، که سرانجامی خوش برای بهداشت و درمان کشور نخواهد داشت.

سپس آقایان دکتر عباسی؛ دکتر عبدی، دکتر آریایی نزاد و دکتر ادهمی از هیات رییسه فراکسیون ارتقا طب عمومی مجلس شورای اسلامی به ایراد سخن پرداختند و ضمن تاکید بر نقش محوری و کلیدی طب عمومی در صدر برنامه های بهداشتی درمانی کشورهای توسعه یافته بر ضرورت احیا طب عمومی و جایگاه پزشک عمومی در سیاست های وزرات بهداشت و درمان ، بر آمادگی مجلس برای پی گیری مطالبات پزشکان عمومی و استفاده از ابزار تقنینی و نظارتی مجلس تاکید کردند.

jalse-fraksion-isgp02

دکتر عباسی نماینده مجلس در بخشی از بیانات خود گفت: امروز با سیاست گذاری غلط شاهد از بین رفتن جایگاه طب عمومی هستیم و از به حاشیه رانده شدن طب عمومی و آثار زیان بار و نادیده انگاشتن سرمایه گذاری کشور برای تربیت پزشک عمومی به عنوان نخبگان کشور انتقاد و تاکید کرد، ما باید مسیری را ترسیم کنیم که بر اساس آن نقش پزشک عمومی در جایگاه سلامت کشور به خوبی تبیین شده باشد. عباسی یادآور شد “متاسفانه رویکرد نظام ارجاع در حال حاضر درمانی است و باید مسیر آن در راستای بحت پیشگیری اصلاح شود و نقش پزشکان عمومی در این خصوص را کلیدی و اول بر شمرد و در این راستا درارتباط با نقش پزشکان عمومی در نظام سلامت سه محور را مورد تاکید قرارداد:

۱- لزوم توجه و برنامه ریزی صحیح جهت ارتقا علمی پزشکان عمومی.
۲- تقویت و استفاده بهتر و بیشتر از پزشکان عمومی در مسیر مدیریت کلان بهداشت درمان کشور و به ویژه در سطوح ریاست دانشگاه ها و رفع مانع قانونی در این زمینه، پذیرش پزشک عمومی به عنوان هیات علمی دانشگاه ها.
۳- حمایت برنامه محور از پزشکان عمومی که می خواهند پزشک عمومی باقی بمانند و رفع دغدغه های معیشتی، امنیت روانی و شغلی آنان.

دکتر عباسی با اشاره به رصد تمام برنامه های بهداشتی درمانی کشور از سوی مجلس تاکید کرد، امسال ما در بررسی برنامه بودجه سال ۹۵ قطعا و یقینا بر مشخص شدن ردیف های بودجه مشخص برای احیا جایگاه طب عمومی و آموزش و امنیت شغلی پزشکان عمومی با هوشیاری وارد عمل خواهیم شد.

اقای دکتر عبدی نماینده مجلس نیز با تاکید بر اینکه امروز جایگاه پزشک عمومی در کشور مشوش و دور نمای مشخص و روشنی ندارد، بر ضرورت شفاف سازی در این زمینه اشاره نمود. دکتر عبدی گفت: بخشی از مشکلات ما در نظام سلامت ریشه فرهنگی دارد و بیشترین فرصت برای کار فرهنگی در این زمینه بحث برنامه تحول سلامت بود که متاسفانه فرصت سوزی شد و مردم بیشتر به سمت تخصص و تخصص گرایی هدایت و سوق داده شدند.

عبدی شرط لازم برای احیا جایگاه طب عمومی را در وهله اول اعتقاد و باور به توانایی پزشک عمومی به عنوان پایه و رکن ارائه خدمات بهداشتی درمانی دانست و بر لزوم بازنگری و اصلاح قوانین و مصوبات حتی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، و هچنین اصلاح روشها و فرایند ها، برگزاری نشست با مسئولین وزرات بهداشت و شخص وزیر در راستای عملی شدن این باور تاکید کرد.

دکتر عبدی با اشاره اینکه پزشکان عمومی در طول خدمت خود با کمترین امکانات در خط مقدم ارائه خدمات بهداشتی درمانی به مردم هستند، بر رفع دغدغه های آنان تاکید و بیان نمود برای پزشک عمومی که بیست سال در اورژانش بیمارستان یا مراکز بهداشتی درمانی با بیشترین بار مراجعه مشغول خدمت است و تجارب و مهارتهای علمی و عملی او گاها فراتر از یک تخصص است باید دارای برنامه مشخص باشیم و توجه به مشکلات و حفظ ارزش خدمت و تجربه او را به خوبی بنگریم و حتی مسیری ویژه برای ادامه تحصیل این عزیزان در مقاطع بالاتر و کسب مدارج تخصصی فارغ از روشهای مرسوم گزینش دستیاری داشته باشیم.

jalse-fraksion-isgp03

آقای دکتر آریایی نژاد دیگر نماینده مجلس نیز با تایید بیانات همکاران خود، با اشاره به لزوم آسیب شناسی مشکلات، هدف گذاری، تدوین برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای رفع مشکلات بر آمادگی مجلس شورای اسلامی برای پی گیری مطالبات پزشکان عمومی و جایگاه طب عمومی و گرد همایی همه اجزای تصمصیم گیری مرتبط با طب عمومی در قالب یک کارگروه تاکید کرد و در بخشی از بیانات خود فرمود: متاسفانه در بحث پزشکان عمومی مسئولین احساس بحران نکرده اند و حساسیت و توجه لازم را نشان نداده اند و اظهار امیدواری نمود، با پی گیری جدی مجلس و انجمن در این زمینه به زودی شاهد نتایج قابل قبولی در خصوص احیا هویت طب عمومی خواهیم بود.

دکتر ادهمی دبیر فراکسیون و کمیسیون بهداشت مجلس نیز به شیوه های مناسب برای سازماندهی شورای راهبردی طب عمومی و نقش ذینفعان در این شورا اشاره کرد و موقعیت فعلی را فرصتی مناسب برای خدمت به نظام سلامت کشور و احیای طب عمومی دانست.

در این جلسه دکتر تاملی مشاور وزیر بهداشت در امور پزشکان عمومی، دکتر خاقانی دبیر هیات مدیره انجمن، دکتر کیانفر عضو هیات مدیره انجمن و دکتر جباری مسوول روابط عمومی انجمن نیز حضور داشتند و به بیان تحلیل خود از مشکلات طب عمومی پرداختند.

در پایان، جمع بندی جلسه به طور خلاصه به شرح ذیل موردقبول اعضای شرکت کننده قرار گرفت:
۱- فراکسیون ارتقاء طب عمومی در مجلس هر لحظه آماده همکاری و دریافت پیشنهادات و برنامه ها در راستای تجزیه و تحلیل سیاست های بهداشتی درمانی کشور و به ویژه احیا طب عمومی است و آقایدکتر ادهمی دبیر فراکسیون طب عمومی و کمیسیون بهداشت درمان مجلس، به طور مستقیم در این خصوص امور مرتبط را مدیریت خواهد نمود.
۲- استفاده از ظرفیت های مجلس شورای اسلامی به ویژه مرکز پژوهش های مجلس در راستای مطالعات مرتبط با حوزه سلامت و مشکلات طب عمومی مورد توافق قرار گرفت.
۳- لزوم هوشیاری جامعه پزشکی بر حفط کرسی های فعلی در مجلس به لحاظ تسلط این قشر بر حوزه بهداشت و درمان کشور و به ویزه تلاش جامعه پزشکان عمومی بر حفظ و ارتقای حضور پزشکان عمومی در مجلس آینده مورد تاکید قرار گرفت.
۴- بنا به موافقت اولیه وزیر محترم بهداشت، بر تشکیل شورای راهبردی طب عمومی متشکل از نمایندگان وزراتین بهداشت و رفاه، انجمن پزشکان عمومی، فراکسیون ارتقاء طب عمومی مجلس و سایر افراد حقیقی و حقوقی مرتبط با موضوع طب عمومی تاکید و مقرر شد با اولویت بندی مشکلات، برنامه های پیشنهادی قدم به قدم تا حصول نتیجه پی گیری و در بازه زمانی مشخص نتایج با نشست های متعدد پی گیری شود و در همین راستا دیدار با وزیر بهداشت از سوی فراکسیون و انجمن ظرف دو هفته آینده مصوب گردید.
۵- مقرر گردید این نشست ها با حضور فراکسیون طب عمومی؛ کمیسیون بهداشت درمان مجلس و انجمن پزشکان عمومی به منظور گسترش ارتباطات و تبادل نظرات و برنامه ها و اتخاذ تصمیمات لازم توسعه کمی و کیفی یابد.

لازم به ذکر است فراکسیون ارتقاء طب عمومی در مجلس شورای اسلامی و در راستای تببین و احیا طب عمومی کشور و با حضور تعدادی از نمایندگان مجاس شورای اسلامی به ویژه پزشکان عمومی حاضر در مجلس تشکیل و هیات رییسه آن متشکل از اقایان رسول خضری رئیس، احمدآریائی نژاد نایب رئیس اول، رضایی کوچی نایب رئیس دوم، ناصر کاشانی منشی اول، سلیمان عباسی منشی دوم و ایرج عبدی به عنوان سخنگو است و دکتر ادهمی دبیر این کمیسیون می باشد.

(Visited 935 times, 1 visits today)

درباره‌ Iranian Society General Physicians

2 نظر

 1. اقای دکتر شهریاری در این فراکسیون نیستند؟

 2. دکتربهمن مشفقی

  دست آورد های ستایش انگیز!
  همین که کوشش های انجمن پزشکان عمومی ایران در زمینه ی جایگاه شایسته یافتن ِ پزشکان عمومی درنظام سلامت وپیشگیری و درمان کشور به شکل چشمگیری نمایان شده است تا آنجا که عالیترین مقامات صلاحیت دار در زمینه ی قانون گذاری و پی گیری ِ برنامه ها یعنی اعضای محترم ِ ” هیئت رئیسه فراکسیون ارتقاء طب عمومی ” با علاقمندی خاص در مسئله ورود می کنند ونتایج امید بخشی بدست می آید، جای کمال خوشحالی وتشکر است .بویژه این دست آورد ها که : فراکسیون ارتقاء طب عمومی در مجلس هر لحظه آماده همکاری و دریافت پیشنهادات و برنامه ها در راستای تجزیه و تحلیل سیاست های بهداشتی درمانی کشور و به ویژه احیا طب عمومی است
  استفاده از ظرفیت های مجلس شورای اسلامی به ویژه مرکز پژوهش های مجلس در راستای مطالعات مرتبط با حوزه سلامت و مشکلات طب عمومی
  – لزوم هوشیاری جامعه پزشکی بر حفط کرسی های فعلی در مجلس به لحاظ تسلط این قشر بر حوزه بهداشت و درمان کشور و به ویزه تلاش جامعه پزشکان عمومی بر حفظ و ارتقای حضور پزشکان عمومی در مجلس آینده
  دیدار با وزیر بهداشت از سوی فراکسیون و انجمن ظرف دو هفته آینده .
  مقرر گردید این نشست ها با حضور فراکسیون طب عمومی؛ کمیسیون بهداشت درمان مجلس و انجمن پزشکان عمومی به منظور گسترش ارتباطات و تبادل نظرات و برنامه ها و اتخاذ تصمیمات لازم توسعه کمی و کیفی یابد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*