وزیر بهداشت در نشست شورای راهبردی طب عمومی: فیلدهای کاری پزشکان عمومی بی‌شمار است

سایت انجمن پزشکان عمومی ایران: گزارش نخستین نشست شورای راهبردی طب عمومی (۲۵ آذر ۹۷) دو هفته پس از برگزاری در سایت وزارت بهداشت منتشر شد:

وزیر بهداشت در جلسه شورای راهبردی طب عمومی:

استقرار نظام ارجاع بدون کمک پزشکان عمومی غیرممکن است

وزیر بهداشت گفت: معاونت‌های مختلف وزارت بهداشت فرصت ارزشمند همکاری با انجمن پزشکان عمومی کشور را غنیمت بشمارند چراکه در حال حاضر افراد شریف، لایق و منصفی در این مجموعه حضور دارند و قصد کمک به وزارت بهداشت و مردم را دارند.

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در جلسه شورای راهبردی طب عمومی اظهار داشت: خوشبختانه در حال حاضر نگاه و رویکرد انجمن پزشکان عمومی کشور ملی است بنابراین باید از این فرصت ارزشمند استفاده کنیم.
وزیر بهداشت تصریح کرد: در دوران گذشته در شهرهای مختلف کشور، یک پزشک عمومی فعالیت داشت و همه مردم و بیماران به او مراجعه می‌کردند اما امروز شرایط متفاوت شده است و به هر شهری که سفر می‌کنم، همه از ما پزشک فوق‌تخصص و پروفسور می‌خواهند.

دکتر هاشمی یادآور شد: در حال حاضر در وزارت بهداشت به‌طور دقیق و شفاف می‌دانیم که به چه تعداد بهورز، مراقب سلامت، پزشک عمومی و متخصص پزشک خانواده برای استقرار نظام ارجاع نیاز داریم.

وزیر بهداشت با اشاره به پیشنهاد انجمن پزشکان عمومی کشور مبنی بر تشکیل نظام جامع آماری طب عمومی در کشور، گفت: پیشنهاد بسیار خوبی است اما اشکالی که وجود دارد، یکسان نبودن آمار از سوی انجمن پزشکان عمومی، سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت است که باید در جلسات مشترک بین این ارگانها، تشکیل این نظام جامع آماری مورد بحث و بررسی قرار گرفته و تشکیل شود.

فیلدهای کاری که پزشکان عمومی می‌توانند در آن فعالیت داشته باشند، بی‌شمار است

دکتر هاشمی ضمن تاکید بر لزوم تعریف فیلدهای کاری پزشکان عمومی خاطرنشان کرد: فیلدهای کاری که پزشکان عمومی می‌توانند در آن فعالیت داشته باشند، بی‌شمار است و اگر بخواهیم دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی را افزایش و هزینه‌های این حوزه را کاهش دهیم، راهی نداریم که فرصت‌های بی‌شمار موجود را در اختیار طب عمومی قرار دهیم.

در حوزه آموزش می‌توانیم برای پزشکان عمومی فرصت ایجاد کنیم

وزیر بهداشت با بیان اینکه برخی از اساتید ما در دوران دانشگاه، پزشکان عمومی بودند، افزود: در دروس بافت‌شناسی و آناتومی استادانی داشتیم که پزشکان عمومی بودند اما ما در شهرهای مختلف دانشکده علوم پزشکی ایجاد کرده‌ایم و عضو هیات علمی هم جذب می‌کنیم و تصور می‌کنیم که هنر کرده‌ایم بنابراین در حوزه آموزش می‌توانیم برای پزشکان عمومی فرصت ایجاد کنیم.

دکتر هاشمی تاکید کرد: هند با یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر جمعیت یا چین با چنین جمعیتی، برای همه خدمات و شهرها، پزشک متخصص ندارند حتما از پزشک عمومی استفاده می‌کنند و قطعا دوره‌های مهارتی را نیز برگزار می‌کنند.

وزیر بهداشت به ظرفیت بالای پزشکان عمومی کشور اشاره کرد و گفت: پزشکان عمومی در مراکز ترک اعتیاد می‌توانند به وزارت بهداشت کمک کنند و باید سند توانمندی‌های طب عمومی با همکاری دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عمومی بررسی شود.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: اصرار زیادی کردم که دو نفر از پزشکان عمومی در شورای آموزش پزشکی عمومی کشور حضور داشته باشند و پزشک متخصص ممکن است نتواند به خوبی برای پزشکان عمومی برنامه آموزشی تدوین کند و پزشکان عمومی می‌توانند در این شورا حضور و مشارکت داشته باشند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: آموزش طب عمومی در کشور با مشکلاتی روبرو است که ممکن است این مشکلات ناشی از تدریس، عدم وجود توازن در مناطق مختلف، ناکافی بودن فضای آموزشی، بالا بودن تعداد دانشجویان، کمبود امکانات و یا محتوا باشد.

پزشک بعد از اتمام دوران تحصیل تصور می کند ناتمام است

دکتر هاشمی گفت: اگر در حوزه پوست و مو پزشکان عمومی فعالیت نمی‌کردند، وضعیت نامناسبی به وجود می‌آمد و متاسفانه ساختار به نحوی است که هر فردی که پس از فارغ‌التحصیلی، پزشک عمومی می‌شود، فکر می‌کند ناتمام است و این بلا در دوره‌های تخصصی نیز به‌وجود آمده و هر پزشکی که دوره تخصص را می‌گذراند تصور می‌کند که هنوز ناتمام است و باید دوره‌های فلوشیپ و فوق تخصص را بگذارند.

استقرار نظام ارجاع بدون کمک پزشکان عمومی غیرممکن است

وزیر بهداشت استقرار و شکل گیری نظام ارجاع را بدون کمک پزشکان عمومی غیرممکن دانست و افزود: دولت به تنهایی نمی‌تواند نظام ارجاع را شکل دهد و باید با کمک پزشکان عمومی و سایر گروه‌های علوم پزشکی آن را ایجاد کنیم و اگر آنها احساس کنند که در نظام ارجاع و نظام سلامت، نقش دارند، به ما کمک می‌کنند و اگر احساس کنند که نادیده گرفته شده‌اند، ممکن است توفیقی نداشته باشیم.

(Visited 109 times, 1 visits today)

درباره‌ Iranian Society General Physicians

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*