پیشنهاد انجمن پزشکان عمومی درباره اجرای پرونده الکترونیک سلامت در مطب‌ها

سایت انجمن پزشکان عمومی ایران: رئیس انجمن پزشکان عمومی با اشاره به پیشنهادات این انجمن برای اجرای پرونده الکترونیک سلامت، گفت: هرچند گروه‌های پزشکی تمایل به تکمیل پرونده الکترونیک سلامت دارند، در عین حال موضوع حائز اهمیت، ایجاد اهرم تشویق و ترغیب دولتی برای پزشکان است.

دکتر عباس کامیابی در گفت‌وگو با ایسنا، در این‌باره گفت: آنچه ما در رابطه با پرونده الکترونیک سلامت پیشنهاد دادیم، تلفیق نظام ارجاع با پرونده الکترونیک و نسخه الکترونیک بود؛ یعنی اقدامات به گونه‌ای باشد که همگی به موازات یکدیگر پیش روند که ظاهراً این اتفاق در حال رخ دادن است، اما ظاهرا در زمان‌بندی خاص وزارت بهداشت برای رسیدن به این موضوع، تمهیدات خاصی برای پیوستن مطب‌ها به سامانه الکترونیک اندیشیده نشده است.

وی افزود: سازمان‌های بیمه‌گر در راستای اجرایی شدن نسخه الکترونیک اقداماتی را انجام داده‌اند؛ به طور مثال سازمان بیمه سلامت و بیمه تأمین اجتماعی در این راستا اقداماتی انجام دادند که ظاهراً هماهنگی خاصی نیز بین این دو دستگاه وجود نداشته و به شکل از هم مستقل فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. در حال حاضر نرم‌افزار خاصی وجود ندارد. همچنین لینک این نرم‌افزار و این پروژه با یک نرم‌افزار مطب هم پیش‌بینی نشده است.

رئیس انجمن پزشکان عمومی ادامه داد: توصیه ما این بود که این نرم‌افزارهایی که دارای پروتکل دقیق هستند و استاندارد لازم را دارند، مورد استفاده پزشکان و درمانگران قرار گیرند. البته بنده فکر می‌کنم موضوع هنوز آنچنان نمود بیرونی و مشخصی ندارد و نمی‌توان فعلاً در مورد این امر صحبت دقیقی کرد؛ چراکه تاکنون اقدامات در حد کارشناسی و تحقیقاتی بوده و برخلاف بخش دولتی که از طریق نرم‌افزار آغاز به کار کرده است، برای بخش خصوصی در حال تحقیق هستیم.

وی وجود یک نرم‌افزار و سخت‌افزار در مطب برای انتقال اطلاعات را برای پزشکان هزینه‌بر معرفی کرد و گفت: این هزینه‌ها گویی از سوی قانونگذار دیده نشده است و حتی ۱۰ درصد از تعرفه پزشکان را حذف کرده و به پرونده الکترونیک سلامت اختصاص داده است. اگر بخواهیم کاری به صورت نوین انجام شود باید اهرم‌های ترغیب و تشویق خود را قوی کنیم تا افراد به سمت انجام آن امر سوق پیدا کنند. انجمن‌های پزشکی پزشکان و سازمان نظام پزشکی خود راغب به انجام این کار هستند، اما در این زمینه نیاز به ترغیب از سوی بخش دولتی نیز وجود دارد.

کامیابی در پایان در خصوص روند اجرای امضای الکترونیک پزشکان افزود: این حیطه مربوط به حوزه نظام پزشکی است، اما طبق اطلاع بنده، آمادگی لازم برای انجام این کار وجود دارد و به محض اینکه میزان مطالبات پزشکان برای دریافت کارت امضای الکترونیک افزایش پیدا کند، این کار نیز به خوبی انجام می‌شود، زیرا ظرفیت‌های لازم موجود است.

(Visited 89 times, 1 visits today)

درباره‌ Iranian Society General Physicians

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*