عرضه متادون در داروخانه‌ها خطرات جدی در درمان اعتیاد به‌وجود می‌آورد

گزارش ایرنا از نشست «مراکز درمان اعتیاد: جدال بقا، چالش ارتقا»

سایت انجمن پزشکان عمومی ایران: یک روانپزشک مرکز ملی مطالعات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: عرضه متادون در داروخانه‌ها خطرات جدی را در حوزه درمان اعتیاد به وجود می‌آورد و بیماران سردرگم هستند.

به ‌گزارش ایرنا، علیرضا نوروزی روز دوشنبه در شانزدهمین همایش پزشکان عمومی در سالن همایشهای رازی افزود: تاکنون متادون از طریق مراکز درمان اعتیاد برای بیماران عرضه می‌شد اما پیرامون مصوبه‌ای که مطرح شده است روش جایگزینی درنظر گرفته شد که اکنون موضوع جایگزین که تغییر چندانی در شکل ارائه خدمات نمی‌دهد مطرح شده و آن این است مراکزی که داروها را از دانشگاه علوم پزشکی می‌گرفتند از داروخانه‌ها بگیرند اما عرضه این دارو همچنان بر عهده مراکز باشد.

وی اظهار داشت: این‌ مساله مشکلاتی را ایجاد می‌کند و خطرات جدی را در حوزه درمان اعتیاد در کشور به وجود می‌آورد زیرا در این صورت دسترسی به درمان برای مراجعان سخت‌تر می‌شود و باید به دو محل مراجعه کنند بنابراین وقت و هزینه بیشتری به دلیل رفت و آمد صرف کرده و نگرانی‌هایی برای محرمانه ماندن دارند.

این روانپزشک تصریح کرد: سهولت بیمار برای دسترسی به بسته خدمات کاهش پیدا می‌کند به ویژه در گروه‌های خاص که مشکلاتشان از حساسیتی برخوردار بوده و هزینه درمان نیز افزایش می‌یابد و به ضرر بیماران است.

نوروزی خاطرنشان کرد: این تصمیم به ضرر سلامت عمومی و بیماران است و در سیستم درمانی کشور ظرفیت‌هایی را از طریق مراکز درمان ایجاد کردیم و پرسنلی را شکل دادیم تا امکاناتی برای نگهداری و توزیع متادون پیش‌بینی شود. اگر قرار باشد متادون از طریق داروخانه عرضه شود استانداردهای متفاوتی می‌خواهد که ایجاد آن هزینه‌بر است.

حمید جمعه‌پور مدیرکل درمان و حمایتهای اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در این همایش که با موضوع روش‌های ارتقای کارکرد درمان نگهدارنده در مراکز درمان سرپایی کشور سخن می‌گفت، عرضه داروی متادون در داروخانه‌ها را سوء تفاهم دانست و مخالفت انجمن‌های علمی و کارشناسان درمان اعتیاد با این طرح را اعلام کرد.

وی اظهار داشت: پیشنهاد مصوبه توزیع متادون توسط داروخانه‌ها از جانب وزارت بهداشت بوده و از توقف این طرح تا زمان تعیین و اصلاح این مصوبه خبر داد.

حضور ۷۰۰۰ پزشک شاغل در مراکز درمان اعتیاد
رییس انجمن پزشکان عمومی ایران نیز در این همایش عملکرد بیش از هفت هزار پزشک شاغل در مراکز درمان اعتیاد را با توجه به اهداف تعیین‌شده، بسیار موفق دانست و بر حمایت کامل انجمن پزشکان عمومی از درمانگران فعال در این حوزه تاکید کرد.

عباس کامیابی در ادامه ضمن انتقاد از تعلل وزارت بهداشت در هولوگرام‌دار کردن داروی متادون خواستار مبارزه جدی با نشت و توزیع غیرقانونی این دارو شد.

امکان متقاضی شدن افراد عادی برای تهیه داروی متادون
علی فرهودیان، روانپزشک و استادیار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز از سخنرانان این همایش بود و درباره تفاوت تجویز و عرضه داروی یک بیمار دچار معضل اعتیاد و یک بیمار قلبی گفت: در ویژگی‌های خاص این داروها، کاربرد طبی آن‌ها و مقررات بین‌المللی برآمده از تجربیات علمی و مدیریتی در توزیع و عرضه آن‌ها نهفته است.

وی ادامه داد: بر اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی و معاهدات مربوطه و مقررات نهادهای متولی و ناظر بر این حوزه مثلاً در کشورهای توسعه‌یافته، داروهایی که به‌طور بالقوه اعتیادآورند، از حیث امکان و شدت سوءمصرف و کاربردهای طبی‌شان، به ۵ گروه تقسیم می‌شوند که هرکدام از این داروها حد مجازی از تجویز و دریافت از داروخانه‌ها از سوی بیماران رادارند و اینکه در کجا و به چه شکلی قابل‌دسترسی هستند و هر نسخه‌شان چند بار قابل‌تجدید هست و تا چه حدی می‌شود تجویز کرد، تابع ضوابط خاص خودش است.

فرهودیان ادامه داد: با حضور داروی متادون در داروخانه‌ها، افراد عادی مراجعه‌کننده به داروخانه‌ها ممکن است متقاضی دارو شوند و دارو در دسترس تر و شیوع مصرف بالاتر می‌رود و به دلیل ماهیت داروها، امکان وابستگی و اعتیاد افزایش می‌یابد و این‌طور نیست که ادعا شود بیمار، با دو بار مصرف میتواند ترک کند، برعکس بیمار با ادامه مصرف، به سمت اعتیاد پیشرفت می‌کند.

این استادیار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران درباره اینکه آیا انتقال محل توزیع داروهای مخدر از مراکز درمان سوءمصرف مواد به داروخانه‌ها در سلامت کل جامعه تأثیرگذار خواهد بود یا عواقب احتمالی این برنامه فقط دامن‌گیر معتادین می‌شود گفت: تأثیر این اتفاق هم بر روی معتادین خواهد بود و هم جمعیت عمومی کشور. دسترسی و درمان با متادون برای معتادان در صورت وقوع این اتفاق، ابعاد ناشناخته‌ای دارد.

جلوگیری از انتشار ویروس ایدز دستاورد مراکز اعتیاد
مجتبی غالبی رئیس کانون صنفی درمانگران اعتیاد کشور نیز در سخنرانی خود به موفقیت‌ها و دست‌آوردهای دو دهه گذشته مراکز اعتیاد در ایران اشاره کرد و افزود: یکی از مهمترین آنها کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد، به‌خصوص تزریق غیرایمن و انتشار ویروس خطرناک ایدز بود که سلامت کل جامعه را به خطر انداخته بود و میرفت که به معضل بهداشت عمومی تبدیل شود.

غالبی، ضمن گلایه از مسببان طرح توزیع متادون در داروخانه‌ها گفت: چنین برنامه‌ای علاوه بر مخاطرات عمومی برای همه جامعه اسلامی، باعث تهدید اشتغال ۴۰هزار نیروی تحصیل کرده و متخصص شاغل در مراکز خواهد شد.

(Visited 45 times, 1 visits today)

درباره‌ Iranian Society General Physicians

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*