دکتر علیرضا استقامتی، متخصص غدد: ادعای درمان قطعی دیابت در شبکه‌های ماهواره‌ای صحت ندارد

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: روش درمان دیابت با عمل جراحی، در همه جای دنیا از جمله کشور ما قابل انجام است اما مطالعات گسترده برای نتایج درازمدت آن صورت نگرفته است.

دکتر علیرضا استقامتی، متخصص غدد بیمارستان امام خمینی (ره) ضمن بیان این مطلب در خصوص ادعای یکی از پزشکان کشورهای منطقه مبنی بر درمان قطعی دیابت با عمل جراحی که اخیراً در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شود، گفت: این روش درمان عمل جراحی، فقط مختص به این فرد نیست بلکه روشی است که در همه کشورهای دنیا از جمله کشور ما قابل انجام است.

عضو شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت با بیان این که این روش، یک جراحی بای پس است که بر روی دستگاه گوارش افراد دیابتی بسیار چاق انجام می‌شود، گفت: در این جراحی با روش جابه جایی در دستگاه گوارش، معده کوچک می‌شود و به دلیل اثراتی که در هورمون های بدن ایجاد می‌کند در عده‌ای از افراد دیابتی نیاز به انسولین را کم و در عده‌ای نیاز به انسولین را از بین می‌برد.

عضو انجمن غدد درون ریز کشور در عین حال خاطرنشان کرد: بر روی این روش جراحی مطالعات گسترده‌ای صورت نگرفته است و نتایج درازمدت تاثیر آن مشخص نیست.

دکتر استقامتی با اشاره به این که در حال حاضر پنج میلیون نفر در کشور و ۳۵۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت هستند، گفت: بر اساس نتایج مطالعات انجمنهای معتبر علمی دیابت دنیا، این روش به صورت عام و برای همه دیابتی‌ها توصیه نمی‌شود.

دکتر استقامتی از هم وطنان خواست برای درمان هرگونه بیماری از پزشک متخصص خود و از مراکز درمانی توصیه‌های پزشکی و درمانی را دریافت کنند.

وی خاطرنشان کرد: شبکه‌های ماهواره‌ای که بیشتر به دنبال کسب منافع مادی می‌باشند، ابراز مناسب و دقیقی برای کسب اطلاعات پزشکی و درمانی مناسب نیستند.

گفته می‌شود، افرادی از کشور ترکیه طی تماس تلفنی با برخی از بیماران دیابتی داخل کشور با انتساب خود به بیمارستان فوق تخصصی آلمان مستقر در استانبول ترکیه، بیماران را برای درمان قطعی دیابت تشویق و ترغیب به تعیین وقت می‌کنند. این درحالی است که بنا بر اعلام متخصصین غدد کشورمان مطالعات گسترده‌ای برای قطعی بودن نتیجه درمان دیابت صورت نگرفته است و نتایج درازمدت تاثیر آن مشخص نیست و این روش درمانی برای همه دیابتی‌ها توصیه نمی‌شود.

isna

 

(Visited 3,877 times, 1 visits today)

درباره‌ Iranian Society General Physicians

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*